مدیریت لینک های داخلی و خارجی در وردپرس با افزونه External Links

افزونه External Links

افزونه External Links یکی از بهترین افزونه های وردپرس برای مدیریت لینک های داخلی و خارجی است که به کاربران اجازه می دهد لینک های خارجی و داخلی سایت خود را مدیریت کرده و تگ های nofollow و follow را به لینک ها اضافه کنند.

این افزونه به کاربران اجازه می دهد لینک های خود را در پنجره های جدید باز کرده و علاوه بر nofollow/follow کردن آنها، ویژگی های noopener، noreferrer و دو ویژگی جدید sponsored و UGC را به لینک ها اضافه کنند.

از دیگر ویژگی های این افزونه می توان به قابلیت اضافه کردن آیکون به لینک، تنظیم ویژگی هایی مانند عنوان و کلاس های CSS، اسکن کامل صفحه و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

در این مقاله به آموزش افزونه External Links – nofollow, noopener & new window پرداخته و نحوه استفاده از آن را توضیح می دهیم. همچنین توضیح مختصری درباره ویژگی های جدید sponsored و UGC ارائه می دهیم. خوشبختانه افزونه External Links با آخرین تغییرات گوگل بروزرسانی شده و این ویژگی ها را لحاظ کرده است.

آموزش مدیریت لینک های داخلی و خارجی وردپرس با افزونه External Links

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه، منوی جدیدی به نام “لینک های خارجی” در پیشخوان وردپرس اضافه خواهد شد. با کلیک بر روی این منو صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده می کنید.

افزونه External Links

در این صفحه می توانید لینک های داخلی و خارجی را با استفاده از افزونه External Links مدیریت کنید. همانطور که ملاحظه می کنید این صفحه از چند تب مختلف شامل لینک های خارجی، لینک های داخلی، لینک های مستثنی شده و … تشکیل شده است. در هر تب می توانید نوع لینک مربوط به آن را تنظیم کنید. در ادامه آموزش به بررسی این تب ها می پردازیم.

تنظیم لینک های خارجی در افزونه External Links

افزونه External Links

تنظیمات پیوندهای خارجی: برای اینکه تنظیمات موجود در تب لینک های خارجی افزونه External Links اعمال شود، باید چک باکس “این تنظیمات را اعمال کنید” تیک خورده باشد.

باز کردن پیوندهای خارجی: در این قسمت باید مشخص کنید که با کلیک بر روی لینک های خارجی موجود در سایت شما چه اتفاقی بیفتد. گزینه های مختلفی در این بخش در اختیار شما قرار دارد اما بهترین گزینه برای شما و بازدیدکنندگان سایت تان، “هر کدام در یک پنجره یا زبانه جدید جداگانه” است.

تنظیم follow یا nofollow: در این قسمت می توانید مشخص کنید که لینک های خارجی شما به چه صورت باشند. اگر می خواهید همه لینک های خارجی شما nofollow باشند، این گزینه را انتخاب کنید.

همچنین به ویژگی rel اضافه کنید: در باکس های موجود در این قسمت می توانید گزینه های noopener، noreferrer و external همچنین گزینه های sponsored و ugc را به ویژگی rel اضافه کنید.

در انتهای این آموزش توضیحات مختصری درباره این تگ ها ارائه می کنیم.

در قسمت های “تنظیم title” و “افزودن کلاس CSS”می توانید برای لینک ها عنوان و کلاس CSS اختصاص دهید.

نوع آیکون را انتخاب کنید: در این قسمت می توانید از Font Awesome یا Dashicon یک آیکون برای لینک خود انتخاب کرده یا یک تصویر انتخاب کنید. با انتخاب هر گزینه لیستی از آیکون ها یا تصاویر موجود به شما نشان داده می شود. همچنین می توانید موقعیت قرارگیری آیکون را نیز مشخص کنید.

در پایان روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

تنظیم پیوندهای داخلی

شما با استفاده از افزونه External Links می توانید پیوندهای داخلی سایت خود را نیز مدیریت کنید.

برای این کار باید در قسمت “تنظیمات پیوندهای داخلی” باکس “این تنظیمات را اعمال کنید” را فعال نمایید.

افزونه External Links

پس از آن صفحه ای مشابه شکل زیر برای شما باز می شود.

افزونه External Links

تنظیمات این صفحه بسیار مشابه لینک های خارجی است. بنابراین از بیان مجدد آن صرف نظر می کنیم.

تنظیمات پیوندهای مستثنی شده در افزونه External Links

در این تب نیز مانند تب پیوندهای داخلی باید ابتدا باکس “این تنظیمات را اعمال کنید” را فعال کرده سپس تنظیمات صفحه را مشابه لینک های خارجی پیکربندی کنید.

استثنائات

در تب استثنائات افزونه External Links می توانید سفارشی سازی هایی که در تب های قبلی اعمال کرده اید را در کل وب سایت، تنها در نوشته ها و دیدگاه ها یا در موارد خاص دیگری استفاده کنید.

افزونه External Links

اعمال تنظیمات در: اگر می خواهید تنظیمات به کل وب سایت شما اعمال شود، گزینه “کلیه مطالب (کل صفحه)” را فعال کنید. در غیر این صورت، این گزینه را غیرفعال کرده و در باکس هایی که پس از آن فعال می شوند، گزینه های مورد نظر خود را انتخاب کنید. شما می توانید انتخاب کنید که تنظیمات برای محتوای نوشته ها، کامنت ها و یا تمام ابزارک ها اعمال شوند.

رد کردن صفحات یا نوشته ها (شناسه): در این قسمت می توانید با وارد کردن ID نوشته ها و برگه های موجود در سایت، اعمال تنظیمات برای آنها را غیرفعال کنید.

نادیده گرفتن پیوندها با class: در این قسمت می توانید اعمال تنظیمات برای لینک هایی با کلاس های CSS خاص را غیرفعال کنید. برای وارد کردن چند کلاس باید آنها را با کاما از یکدیگر جدا کنید.

زیر دامنه‌ها را داخلی کنید: با فعال کردن این گزینه در صفحه استثنائات افزونه External Links ، با تمام لینک‌های مربوط به دامنه و زیر دامنه‌های سایت به عنوان لینک داخلی رفتار خواهد شد.

وارد کردن پیوندهای خارجی با URL: اگر می خواهید تنظیمات تنها روی لینک هایی که به وب سایت های خاصی اشاره می کنند، اعمال شود می توانید نام دامنه وب سایت/وب سایت های مورد نظر خود را در این قسمت وارد کنید.

مستثنی کردن پیوندهای خارجی با URL: اگر می خواهید تنظیمات روی لینک هایی که به وب سایت های خاصی لینک می دهند، اعمال نشود می توانید نام دامنه وب سایت/وب سایت های مورد نظر خود را در این قسمت وارد کنید.

در پایان روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

راهنمای لینک های Nofollow، Sponsored و UGC در آپدیت جدید گوگل

در تاریخ 10 سپتامبر 2019، گوگل اعلام کرد که ویژگی “nofollow” دو ویژگی “sponsored” و “UGC” را دریافت خواهد کرد. همانطور که مطمئناً می دانید ویژگی nofollow به این معنی است که گوگل نباید لینک نوفالو شده را ایندکس کند و بنابراین روی رنکینگ URL مقصد که لینک به آن اشاره می کند، تأثیری بگذارد.

در حال حاضر گوگل دو ویژگی مشابه با نام های sponsored و UGC معرفی کرده است. این دو ویژگی جدید نیز مانند نوفالو به گوگل تأکید می کنند که لینک نباید در رتبه بندی صفحه اثر داده شود. اما تفاوت اصلی این است که مقادیر جدید rel به گوگل درباره کاربرد کلی لینک و قصد آن یک هینت (hint) می دهند. در ادامه مطلب توضیحات و تعاریف تگ های مختلف و همچنین دو تگ جدیدی که در افزونه External Links نیز لحاظ شده اند را بیان می کنیم.

تگ norefferer: تگ noreferrer مخفی کننده اطلاعات ارجاع دهنده به سایت مقصد است، به این معنی که وقتی کاربر روی لینکی که دارای تگ noreferrer است کلیک کند، اطلاعات ارجاع دهنده نمایش داده نخواهد شد و به عنوان بازدیدکننده مستقیم (Direct) حساب می‌شود.

تگ nofollow: بعضی از کدهای جاوا اسکریپت مخرب هستند و به تب های جدیدی که باز می شوند اجازه می دهند که صفحه اصلی لینک موجود در آنها را کنترل کنند و باعث خرابکاری هایی در آن صفحه شوند. افزودن تگ noopener امکان استفاده از ویژگی کنترل صفحه مرجع را از سایت های مخرب می گیرد.

تگ های noopener و noreferrer تأثیری روی سئو ندارند. تگ noreferrer تنها در سطح مروگر و آنالیتیکس عمل کرده و در موتورهای جست ‌و جو هیچ تاثیری ندارد. تگ noopener تنها باعث افزایش امنیت در وردپرس می شود.

تگ sponsored: این تگ یک ویژگی جدید برای لینک هایی است که به هر طریقی پشتیبانی می شوند. از جمله این لینک های می توان به لینک های افیلیت و Ads و اسپانسر شده اشاره کرد. بنابراین اگر لینک هایی دارید که بابت آنها مبلغی دریافت می کنید، می توانید از این اتریبیوت برای آنها استفاده کنید.

قبلاً استفاده از ویژگی nofollow برای این لینک ها توصیه می شد که در حال حاضر نیز قابل قبول است اما از نظر گوگل sponsored ترجیح داده می شود. اگرچه بسیاری از وبمستران با این ویژگی به احتیاط رفتار می کنند.

تگ ugc: ویژگی UGC مخفف User Generated Content است که به محتوای ارسال شده از طرف کاربران اشاره دارد. به عنوان مثال می توان به کامنت های وبلاگ، وب سایت های QA و فروم ها و پلتفرم های وبلاگ نویسی اشاره کرد. یکی از اهداف اصلی “rel=”ugc مبارزه با هرزنامه ها است. گوگل استفاده از ugc را برای لینک هایی که توسط کاربران ارسال شده است مانند کامنت ها و پست های فروم ها توصیه می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره لینک های nofollow و ویژگی های جدید sponsored و UGC به مقاله آموزش nofollow کردن لینک ها در وردپرس مراجعه کنید.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد. دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

دانلود افزونه

دانلود افزونه
صفحه افزونه

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

Advanced Custom Fields

افزونه Advanced Custom Fields و زمینه های سفارشی پیشرفته در وردپرس

زمینه های سفارشی وردپرس چیزی است که وردپرس را از یک پلتفرم وبلاگ نویسی به …

یک دیدگاه

  1. خیلی عالی بود مطلبتون، واقعا کاربردی بود…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *