HD Quiz افزونه آزمون ساز حرفه ای و پیشرفته وردپرس

HD Quiz

ایجاد آزمون در سایت وردپرس راهی عالی برای تعامل با مخاطبان است. از آزمون ها می توانید برای اهداف آموزشی و نیز یک فرصت عالی برای جذب مخاطبان بیشتر استفاده کنید. افزونه HD Quiz یکی از بهترین افزونه های آزمون ساز وردپرس و یک افزونه حرفه ای و پیشرفته است که با استفاده از آن می توانید به هر تعداد آزمون که می خواهید در سایت وردپرس خود بسازید.

آزمون ها افزودنی های بسیار خوبی برای وب سایت ها هستند. شما می توانید درباره هر موضوعی در سایت وردپرس خود شامل ریاضیات، علوم، کتاب، تلویزیون، گیم و بسیاری مطالب دیگر از مخاطبان خود سوال بپرسید. بسیاری افراد دوست دارند که دانش خود را امتحان کرده و سوالات را با دوستان و خانواده خود کامل کنند. حتی وب سایت های شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک از آزمون برای تعامل با کاربران خود استفاده می کنند.

بخش باارزش آزمون ها قابلیت جمع آوری اطلاعات درباره بازدیدکنندگان سایت است. به عنوان مثال اگر در مورد سه موضوع مانند کتاب، تلویزیون و گیم آزمون مطرح کردید و افراد بیشتری در آزمون گیم شرکت کردند، احتمالاً باید در مورد گیم و بازی های کامپیوتری محتوای بیشتری منتشر کنید. آزمون راهی عالی برای جمع آوری اطلاعات و حتی دریافت بازخورد از بازدید کنندگان در مورد وب سایت شما است.

افزونه HD Quiz یک افزونه رایگان آزمون ساز وردپرس است که استفاده از آن بسیار آسان بوده و به هر تعداد آزمون که بخواهید می توانید با آن بسازید. این افزونه ابزارهای زیادی مانند تایمر آزمون، تصاویر به عنوان پاسخ، راهنمای آزمون دارد که باعث بهبود تجربه کاربری می شود.

در این مقاله افزونه HD Quiz را مورد بررسی قرار داده و نحوه استفاده از آن را توضیح می دهیم.

آموزش افزونه HD Quiz برای ساخت آزمون های حرفه ای در وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه در پیشخوان وردپرس منوی جدیدی به نام HD Quiz اضافه می شود.

با کلیک بر روی این منو صفحه ای مشابه شکل زیر نشان داده می شود. در این صفحه می توانید اولین آزمون خود را بسازید.

HD Quiz

ساخت آزمون با این افزونه بسیار ساده است. اما باید توجه داشته باشید که سوالات باید به صورت جداگانه ساخته شوند. یعنی شما ابتدا باید یک آزمون بسازید تا بتوانید سوالاتی که می خواهید را در آن وارد کنید.

در باکس add new quiz نام آزمون مورد نظر خود را وارد کرده و اینتر بزنید.

آزمون ساخته شده و به صورت زیر در صفحه Quizzes نمایش داده می شود.

HD Quiz

شما به همین روش می توانید هر تعداد آزمون که بخواهید را بسازید.

همانطور که مشاهده می کنید، در کنار هر آزمون یک شورت کد نشان داده شده است. با استفاده از این شورت کد می توانید آزمون مورد نظر خود را در نوشته ها و برگه های وردپرس و در تمام نواحی متنی سایت خود قرار دهید.

حال که آزمون را ساختید نوبت به وارد کردن پرسش ها می شود. برای این کار روی آزمون کلیک کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر نمایش داده می شود.

HD Quiz

برای وارد کردن پرسش روی دکمه Add New Question کلیک کنید. صفحه ای مشابه شکل زیر نشان داده می شود.

HD Quiz

همانطور که مشاهده می کنید، صفحه افزودن پرسش ها از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت بالای صفحه مربوط به وارد کردن پرسش و قسمت پایین آن مربوط به وارد کردن پاسخ ها است.

در باکس بالای صفحه پرسش خود را وارد کنید.

قسمت پایین صفحه که مربوط به وارد کردن پاسخ ها و تنظیمات آنها است، از چند تب مختلف شامل Main و Extra و Quizzes تشکیل شده است.

در تب Main می توانید پاسخ ها را وارد کنید.

ابتدا در پنجره کشویی Question Type نوع پاسخ را انتخاب کنید.

HD Quiz

گزینه هایی که در این قسمت در اختیار شما قرار دارد، عبارتند از:

  • Multiple Choice:Text: با انتخاب این آیتم می توانید پاسخ های چند گزینه ای به صورت متن وارد کنید.
  • Multiple Choice:Image: اگر این مورد را انتخاب کنید می توانید پاسخ های خود را به صورت چند گزینه ای و تصویری وارد کنید.
  • Text Based Answers: با انتخاب این مورد، شرکت کننده مسابقه به جای پاسخ های چند گزینه ای باید جوابهای خود را تایپ کند. شما باید پاسخ صحیح را برای افزونه HD Quiz در اولین باکس موجود در این قسمت وارد کنید. اما از آنجا که در این حالت نیز تنها یک پاسخ صحیح پذیرفته می شود، بهتر است اشتباهات املایی متداول را در دیگر باکس های موجود در این قسمت وارد کنید تا به عنوان پاسخ صحیح در نظر گرفته شود.
  • Use Question as Title: انتخاب این گزینه باعث می شود به جای نشان دادن یک سؤال، عنوان آن نشان داده شود. این گزینه برای گروه بندی سوالات مشابه در یک دسته مفید است.

پس از انتخاب نوع پاسخ می توانید پاسخ های مورد نظر خود را طبق نوعی که انتخاب کرده اید، وارد کنید.

در تب Extra می توانید تنظیمات زیر را پیکر بندی کنید:

HD Quiz

اگر گزینه Paginate را در حالت فعال که سبز رنگ است قرار دهید، یک صفحه جدید با این سوال ایجاد می شود. کاربر برای مشاهده این سوال و سوالهای بعدی باید روی دکمه next که در صفحه قبل از آن نشان داده می شود، کلیک کند.

در قسمت Tooltip Text می توانید یک متن راهنما وارد کنید. این متن راهنما به صورت یک پنجره پاپ آپ کوچک به کاربر نشان داده می شود.

در قسمت Question Featured Image می توانید یک تصویر شاخص برای پرسش خود انتخاب کنید.

در قسمت متنی زیر تصویر شاخص می توانید یک پیام وارد کنید. این پیام در صورتی که کاربر پاسخ پرسش را اشتباه وارد کند به او نشان داده می شود.

اگر می خواهید از پرسش ایجاد شده فقط در یک آزمون استفاده کنید می توانید به تب Quizzes رفته و دکمه موجود در این قسمت را غیرفعال کنید.

HD Quiz

پس از وارد کردن پاسخ ها، روی دکمه Save Question کلیک کنید.

به همین ترتیب می توانید به هر تعداد که می خواهید پرسش اضافه کنید.

پس از آنکه پرسش های مورد نظر خود را وارد کرده و آنها را ذخیره کردید، روی دکمه Back to Quiz کلیک کنید تا مجدداً وارد صفحه آزمون شوید.

در صفحه آزمون می توانید تمام پرسش های ایجاد شده را مشاهده کنید.

دو تب در این صفحه موجود است که با استفاده از آنها می توانید هر آزمون را به دلخواه خود تنظیم کنید.

در تب Questions می توانید پرسش های ایجاد شده را مشاهده کرده و با کلیک بر روی هر پرسش، آن را به همراه پاسخ هایشان ویرایش کنید. همچنین می توانید با قرار دادن موس بر روی آیکون سه خط در سمت راست هر پرسش آنها را جابجا کرده و مرتب سازی کنید.

HD Quiz

در تب Quiz Settings می توانید تنظیمات آزمون را پیکربندی کنید. در ادامه آموزش به بررسی نحوه تنظیمات آزمون در افزونه HD Quiz می پردازیم.

تنظیمات آزمون در افزونه HD Quiz

با کلیک بر روی تب Quiz Settings صفحه ای مشابه شکل زیر نشان داده می شود.

HD Quiz

در سایدبار سمت راست صفحه چند تب مختلف قابل مشاهده است که با استفاده از آنها می توانید تنظیمات آزمون را پیکربندی کنید.

تب Results

HD Quiz

در تب Results می توانید درصد پاسخ های صحیح که باعث قبولی در آزمون می شود را در قسمت Quiz Pass Percentage وارد کنید.

در قسمت های Quiz Pass text و Quiz Fail text می توانید پیام هایی که به ترتیب در صورت قبول شدن و رد شدن به کاربر نشان داده می شود را وارد کنید.

تب Marking

در تب Marking می توانید تنظیمات زیر را پیکربندی کنید.

HD Quiz
  • Highlight correct/incorrect selected answers on completion: فعال کردن این گزینه باعث می شود پس از تکمیل آزمون به کاربر نشان داده شود که چه سؤالاتی را صحیح پاسخ داده و به چه سوالاتی پاسخ اشتباه داده است.
  • Show the correct answers on completion: این گزینه باعث می شود در صورتی که کاربر به سوالات پاسخ اشتباه داده، پاسخ صحیح به او نشان داده شود.
  • Immediately mark answer as correct or incorrect: فعال کردن این گزینه باعث می شود به محض انتخاب یک پاسخ، درست یا غلط بودن آن نشان داده شود.
  • Stop users from changing their answers: فعال کردن این گزینه باعث می شود کاربران پس از انتخاب یک پاسخ نتوانند پاسخ های خود را تغییر دهند.
  • Always Show Incorrect Answer Text: هر سوال می تواند یک پیام متنی داشته باشد که اگر کاربر پاسخ نادرست وارد کرد، به او نشان داده شود. فعال کردن این گزینه باعث می شود حتی اگر پاسخ کاربر صحیح باشد، باز هم متن به او نمایش داده شود.

تب Timer

افزونه HD Quiz این قابلیت را دارد که برای آزمون ها تایمر قرار دهد، با پایان رسیدن زمان تایمر وقت آزمون نیز به پایان می رسد.

HD Quiz

اگر تایمر فعال باشد، قبل از آزمون یک دکمه Start Quiz نمایش داده می شود که کاربر با کلیک بر روی آن می تواند آزمون را شروع کند. شما می توانید متن این دکمه را با رفتن به مسیر HD Quiz » About/Options در پیشخوان وردپرس سفارشی سازی کنید.

در قسمت Timer / Countdown می توانید زمان آزمون را به ثانیه وارد کنید. به عنوان مثال اگر زمان آزمون 3 دقیقه باشد باید عدد 180 را در این باکس وارد کنید. توجه داشته باشید که اگر ویژگی صفحه بندی را فعال کرده باشید، تایمر کار نخواهد کرد.

اگر می خواهید تایمر به جای آنکه برای کل آزمون باشد، برای هر سوال نشان داده شود، دکمه Per question را فعال کنید.

تب Advanced

در تب Advanced می توانید تنظیمات پیشرفته آزمون را پیکربندی کنید.

HD Quiz

Share Quiz Results: فعال کردن این گزینه باعث می شود دکمه های اشتراک گذاری در توییتر و فیسبوک پس از به پایان رسیدن آزمون نمایش داده شود.

Show Results Above or Below Quiz: با فعال کردن هریک از گزینه های Above quiz یا Below quiz می توانید نتایج را به ترتیب در بالا یا پایین آزمون نمایش دهید. پس از آن  سایت به طور خودکار به موقعیت نتایج اسکرول می کند.

Randomize Question Order: با فعال کردن این گزینه می توانید ترتیب نمایش سوالات را تصادفی کنید. توجه داشته باشید که در صورت استفاده از ویژگی WP Pagination ، تصادفی کردن سؤالات امکان پذیر نیست. همچنین اگر از نوع “questions as title” برای سوالات آزمون استفاده می کنید، استفاده از این گزینه توصیه نمی شود.

Randomize Answer Order: فعال کردن این ویژگی باعث می شود ترتیب نمایش پاسخ ها تصادفی شود و با ویژگی WP Pagination سازگار است.

Use Pool of Questions: اگر می خواهید در هر آزمون به صورت تصادفی تعدادی از سوالات نمایش داده شود می توانید تعداد را در این قسمت وارد کنید. به عنوان مثال ممکن است 100 سوال به این مسابقه پیوست شده باشد. وارد کردن عدد 20 باعث می شود که در هر آزمون به طور تصادفی 20 سوال نشان داده شود. اگر این گزینه را خالی بگذارید یا عدد صفر را در آن وارد کنید، این ویژگی غیرفعال می شود.

WP Pagination: این ویژگی باعث صفحه بندی سوالات می شود. در هر صفحه به تعداد عددی که در این قسمت وارد شده است، سوال به کاربر نشان داده می شود و باقی سوالات در صفحه های بعد بارگذاری می شوند. تنها مزیت آن برای نمایش تبلیغات است و عیب آن کاهش سازگاری با قابلیت های دیگر افزونه HD Quiz است.

پس از اعمال تغییرات مورد نظر خود روی دکمه Save Quiz کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شود.

وارد کردن آزمون در نوشته ها و برگه های وردپرس

همانطور که قبلاً اشاره شد، افزونه HD Quiz برای هر آزمون یک شورت کد تولید می کند که می توانید از آن برای وارد کردن آزمون در نوشته ها و برگه های وردپرس استفاده کنید.

شما می توانید با رفتن به مسیر HD Quiz » Quizzes در پیشخوان وردپرس کل آزمون های ساخته شده با این افزونه و شورت کد های آنها را مشاهده کنید.

برای وارد کردن آزمون مورد نظر خود در سایت وردپرس، شورت کد مربوط به آن را کپی کنید. سپس یک نوشته یا برگه جدید ساخته یا یکی از نوشته های قبلی خود را به حالت ویرایش باز کنید و شورت کد را در آن وارد نمایید.

توجه داشته باشید که در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس باید این کار را از طریق بلوک کد کوتاه انجام دهید.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد. دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

دانلود افزونه

دانلود افزونه
صفحه افزونه

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه Social Warfare

آموزش افزونه Social Warfare و اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی

در دنیای امروز استفاده از شبکه های اجتماعی روز به روز گسترش پیدا کرده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *