WP Downgrade افزونه بازگردانی نسخه قبلی هسته وردپرس

WP Downgrade

آیا می دانید بازگردانی وردپرس به نسخه قبلی امکان پذیر است؟ اگرچه در اکثر قریب به اتفاق شرایط، اجرای آخرین نسخه وردپرس بهترین گزینه برای وب سایت شما است، اما ممکن است زمانی فرا برسد که بازگشت به نسخه قدیمی اجتناب ناپذیر باشد. افزونه WP Downgrade افزونه ای است که به شما کمک می کند آپدیت هسته اصلی وردپرس را برگردانده و از ورژن قبلی وردپرس استفاده کنید.

شما می توانید هم به صورت دستی و هم با استفاده از افزونه کار برگرداندن نسخه قبلی وردپرس را انجام دهید؛ اما همانطور که انتظار دارید، استفاده از افزونه راه حل بسیار امن تر و مطمئن تری است زیرا بازگردانی دستی وردپرس احتیاج به ویرایش فایل های وردپرس دارد که کار پرریسکی است.

برای آشنایی با نحوه بازگردانی دستی نسخه قبلی وردپرس، مقاله برگرداندن افزونه و قالب یا هسته وردپرس به نسخه قبلی را مطالعه کنید.

در این مقاله، نحوه کار با پلاگین WP Downgrade را آموزش می دهیم. اما قبل از آن به بررسی اینکه ممکن است چه شرایطی پیش بیاید که شما مجبور به برگرداندن وردپرس به نسخه قبلی شوید، می پردازیم.

چه زمانی لازم است وردپرس را به ورژن قبلی برگردانید؟

بازگردانی وردپرس به معنای بازگشت دوباره به نسخه قدیمی فایل های اصلی وردپرس است. وردپرس برای رفع اشکالات، آسیب پذیری ها و افزودن قابلیت های جدید به طور منظم نسخه های جدید منتشر می کند. استفاده از آخرین ورژن وردپرس بهترین کاری است که برای امنیت وب سایت خود می توانید انجام دهید.

در مقاله افزایش امنیت وردپرس به تفصیل درباره این موضوع و دیگر راه هایی که می توانید امنیت وب سایت خود را افزایش دهید، صحبت کرده ایم.

برگرداندن وردپرس به نسخه قبللی نه تنها باعث کمبود امنیت وب سایت شما می شود بلکه حتی ممکن است باعث شود تم ها و افزونه ها به ورژن جدیدتر خود آپدیت نشوند؛ زیرا وقتی نسخه جدید وردپرس عرضه می شود، اکثر افزونه ها و قالب ها هم به روز می شوند.

همچنین استفاده از آخرین نسخه وردپرس برای افزایش سرعت وب سایت وردپرس شما هم اهمیت دارد. همانطور که می دانید، یکی از فاکتورهای اصلی گوگل برای رتبه بندی سایت ها، سرعت آنها است و استفاده از آخرین نسخه وردپرس حداقل کاری است که می توانید برای این مهم انجام دهید.

بنابراین نباید وردپرس را به دلخواه به نسخه قبلی برگردانید زیرا ممکن است وب سایت شما را در معرض آسیب پذیری های شناخته شده ای قرار دهد که با جدیدترین ورژن فایل های هسته وردپرس برطرف شده است. فقط چند دلیل خاص وجود دارد که می تواند شما را وادار به انجام این کار کند که شامل موارد زیر است:

  • اگر آخرین ورژن وردپرس چیزی را در وب سایت شما خراب کرده است.
  • اگر برای بازیابی وب سایت خود باید از یک نسخه پشتیبان استفاده کنید اما نسخه پشتیبان از نسخه قبلی تهیه شده است.
  • برای بازگردانی یک محیط به نسخه قدیمی تر برای انجام آزمایشات.

دلایل دیگری هم وجود دارد؛ اما موارد فوق عموماً رایج ترین دلایلی است که نسخه فعلی وردپرس خود را کاهش دهید.

توجه داشته باشید که اگر مبتدی هستید، بهتر است این کار را انجام ندهید. بازگردانی نسخه قبلی وردپرس گرچه آسان است، اما شانس زیادی برای بهم ریختن وب سایت شما دارد. مگر اینکه دانش مناسبی در مورد مراحل دیگری که باید انجام دهید، مانند بازگردانی پلاگین ها، قالب ها و نسخه PHP خود داشته باشید.

اگر واقعاً نیاز دارید که وردپرس را به ورژن قبلی خود برگردانید، افزونه WP Downgrade بهترین راه حل ممکن است.

آموزش افزونه WP Downgrade و بازگردانی نسخه قبلی هسته وردپرس

افزونه WP Downgrade به شما امکان می دهد تا به هر یک از ورژن های قبلی وردپرس که می خواهید، برگردید و می توانید تا هر زمان که بخواهید روی آن بمانید. با این حال، بسیار توصیه می شود که از ماندن در یک ورژن قدیمی برای مدت زمان طولانی خودداری کنید.

قبل از استفاده از افزونه، از سایت خود پشتیبان تهیه کنید، برای این کار می توانید از بهترین افزونه های پشتیبان گیر وردپرس کمک بگیرید. وردپرس برای بازگشت به نسخه های قدیمی طراحی نشده است؛ بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که اگر نسخه بسیار قدیمی را انتخاب کنید، چیزی درست کار نکند.

افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه در پیشخوان وردپرس به مسیر تنظیمات » WP Downgrade بروید.

صفحه ای مشابه شکل زیر مشاهده خواهید کرد.

WP Downgrade

در این صفحه، یک باکس متنی برای وارد کردن نسخه وردپرس که می خواهید دوباره به آن برگردید، وجود دارد. به عنوان مثال، اگر می خواهید به نسخه 5.0 برگردید، 5.0 را وارد کنید. اگر می خواهید به نسخه 5.13 برگردید، 5.13 را وارد می کنید.

ورژن وردپرس مورد نظر خود را در باکس متنی موجود وارد کنید.

مطمئن شوید که نسخه درست است و بر روی دکمه “ذخیره تغییرات” کلیک کنید.

WP Downgrade

روی دکمه “Up-/Downgrade Core” کلیک کنید.

با این کار به بخش به روزرسانی های وردپرس وارد می شوید. روی دکمه “نصب دوباره نگارش …” کلیک کنید.

WP Downgrade

نسخه وردپرس شما اکنون به نسخه ای که در مرحله قبل انتخاب کرده اید، باز می گردد. در هر زمان و با تکرار این مراحل می توانید آن را به نسخه دیگری از وردپرس تغییر دهید.

اگر بعد از رسیدن به هدف تصمیم گرفتید افزونه WP Downgrade را حذف کنید، از شما خواسته می شود آخرین نسخه وردپرس را نصب کنید.

شما با استفاده از افزونه WP Downgrade توانسته اید نسخه وردپرس مورد نظر خود را بازگردانی کنید.

همانطور که گفته شد، یکی از رایج ترین دلایلی که تصمیم به بازگشت به نسخه قبلی گرفته می شود این است که آپدیت وردپرس چیزی را خراب کرده است. اما شما می توانید از این کار جلوگیری کنید.

ابتدا اطمینان حاصل کنید که به روزرسانی خودکار شما خاموش است. از وب سایت خود یک کلون ایجاد کنید و آن را در یک زیر دامنه بارگذاری کنید. شما می توانید از این محید به عنوان یک محیط آزمایشی استفاده کنید.

وقتی نسخه جدیدی از وردپرس منتشر شد، می توانید از این کلون برای نصب آخرین نسخه استفاده کنید. اگر مشکلی وجود نداشت و همه چیز به طور کامل کار کرد می توانید وردپرس وب سایت اصلی را آپدیت کنید.

اما اگر خوب پیش نرود می توانید در محیط آزمایشی، جایی که هیچ مشکلی ایجاد نمی کند، کار عیب یابی را انجام دهید.

شما می توانید افزونه ها و قالب ها را هم بازگردانی کنید.

خرابی هایی که در سایت های وردپرس در اثر بروزرسانی ها به وجود می آید، اغلب به دلیل آپدیت یک قالب یا افزونه است. برای بازگرداندن افزونه ها و قالب ها به یک نسخه خاص می توانید از افزونه WP Rollback استفاده کنید.

اگر از نسخه قدیمی وردپرس استفاده می کنید، اگر می خواهید افزونه خاصی کار کند ممکن است لازم باشد یک افزونه یا قالب را به نسخه قبل برگردانید.

درست مانند بازگردانی هسته اصلی وردپرس که باعث می شود وب سایت شما از امنیت کمتری برخوردار شود، برگرداندن نسخه قبلی افزونه ها و قالب های وردپرس هم توصیه نمی شود و حتی ممکن است خطرناک تر باشد.

جمع بندی

بازگردانی نسخه قدیمی وردپرس توصیه نمی شود و امنیت وب سایت شما را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. این امر نه تنها کل وب سایت شما را در معرض خطر قرار می دهد بلکه می تواند اطلاعات شخصی مشتریان شما را هم در معرض دید قرار دهد و موجب ترساندن آنها شود.

اما گاهی اوقات ممکن است نیاز به برگرداندن نسخه قبلی وردپرس پیدا کنید. در چنین شرایطی بهترین کار این است که از افزونه WP Downgrade استفاده کنید.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

دانلود افزونه

دانلود افزونه WP Downgrade
صفحه افزونه WP Downgrade

5/5 - (1 امتیاز)

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه Feed Them Social

Feed Them Social افزونه فید اینستاگرام فیسبوک توییتر و یوتیوب در وردپرس

اگر یک وبلاگ نویس هستید و به دنبال راهی برای اضافه کردن فید آخرین پست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *