نصب و آموزش انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing

 انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing

انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing قطعاً یکی از بهترین انتخاب ها برای شروع تست A-B است.

تست A-B یا آزمون A-B به شما کمک می‌کند تا بهترین رابط و تجربه کاربری را برای وب‌سایت خود انتخاب کنید. در حقیقت، در تست A-B شما سعی می‌کنید با شناخت رفتار مخاطب، بهترین تجربه کاربری را به او ارائه دهید.

آیا تا به حال تلاش کرده اید که برای یک پست از بین دو عنوان، یکی را انتخاب کنید؟ آیا خوشحال نمی شدید اگر به جای انتخاب بین آنها، می توانستید از هر دوی آنها استفاده کرده و بدانید که کدام یک بازدید کننده بیشتری داشته اند؟ انجام تست A-B با افزونه nelio A-B Testing به شما این اجازه را می دهد تا دو چیز را مقایسه کرده و بفهمید کدام یک عملکرد بهتری داشته اند.

این موضوع قطعا محدود به عناوین پست ها نیست. با انجام تست A-B با افزونه nelio A-B Testing، می توانید از انواع تم ها، افزونه ها،  منو ها، تصاویر مجهز، و بسیاری از چیز های دیگر تست بگیرید. بعد از تست، می توانید مطمئن باشید که سایت شما بهترین عملکرد ممکن را دارد.

۱۰۰۰ بازدید کننده اول صفحات شما رایگان است، اما بعد از آن برای ادامه انجام تست A-B با افزونه nelio A-B Testing باید مبلغی را بپردازید.

نحوه انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس از صفر تا صد برای مبتدی ها مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعالسازی افزونه، منوی جدیدی به نام nelio A/B testing در پیشخوان وردپرس شما نشان داده می شود. بر روی آن کلیک کنید. صفحه ای مانند شکل خواهید دید.

 انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing

تیک باکسی که در پایین صفحه قرار گرفته است را بزنید. سپس دکمه Start Free Trial فعال می شود. بر روی آن کلیک کنید.

در منوی nelio A/B testing پیشخوان وردپرس بر روی زیرمنوی Experiments کلیک کنید تا آزمایش های خود را مشاهده و مدیریت کنید. توجه کنید که در اولین باری که به این صفحه دسترسی پیدا می کنید، هیچ آزمایشی را مشاهده نخواهید کرد.

 

 انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing

به سه روش می توانید کار خود را شروع کنید.

۱- اگر هنوز آزمایشی را تعریف نکرده اید، روی دکمه Create Experiment کلیک کنید.

۲- روی دکمه Add New که در کنار عنوان Experiments در بالای صفحه سمت راست قرار دارد، کلیک کنید.

۳- در منوی Nelio AB Testing پیشخوان وردپرس بر روی زیرمنوی Add Experiment کلیک کنید.

پس از آن صفحه ای مانند شکل زیر را مشاهده خواهید کرد که در آن تمام انواع آزمایش های ممکن که می توانید ایجاد کنید، نشان داده شده است. برای هر کدام از آنها نام، آیکون و توضیحی آورده شده است. بر روی New A/B Test for Pages کلیک کنید.

 انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing

در  صفحه ای که باز می شود، اطلاعات اولیه (Basic Information) آزمایش را پر کنید.

 

 انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing

در این مورد خاص اطلاعات اولیه شامل موارد زیر است.

Name : در این قسمت، یک نام معنادار و توصیفی برای آزمایش انتخاب کنید. این نام در آینده به شما در شناسایی آن کمک خواهد کرد.

Description : در این قسمت، هر نوع توضیح اضافی در مورد آزمایش که در آینده به شما کمک خواهد کرد آن را بهتر شناسایی کنید را وارد نمایید.

Original Page : در این قسمت صفحه ای که می خواهید مورد آزمایش قرار گیرد را انتخاب می کنید. این صفحه به عنوان صفحه اصلی و مبنایی برای آزمایش گزینه های دیگر(Alternatives) ی که ایجاد می کنید، به کار گرفته می شود.

پس از کلیک بر روی دکمه next وارد صفحه Alternatives می شوید. در این صفحه می توانید گزینه های دیگر یا Alternative برای مقایسه با صفحه اصلی بسازید. بر روی دکمه New Alternative (empty) کلیک کنید. با کلیک بر روی این دکمه این امکان را پیدا می کنید که یک صفحه جدید را از ابتدا ایجاد کنید.

انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testingدر قسمت Name نام صفحه جدید را انتخاب کنید. بر روی دکمه Create در زیر نام کلیک کنید.

در اینجا می توانید هر تعداد صفحه که می خواهید، بسازید. سپس با کلیک بر روی Save Experiment and Edit Content که با حرکت و قرار گرفتن موس در زیر نام  ظاهر می شود، آنها را ویرایش کنید.

پس از آن برای اینکه مشخص کنید از کدام عملیات (action) برای محاسبه نرخ تبدیل باید استفاده شود، وارد صفحه Goals می شوید.

انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing

برای اولین بار که به این قسمت وارد می شوید، به صورت پیش فرض main goal را مشاهده می کنید. با کلیک بر روی دکمه Add Aditional Goal می توانید هدف های دیگری بسازید.

در این صفحه در قسمت Available Conversion Actions، پنج تب را مشاهده می کنید که هر کدام عملیات تبدیل خاصی را انجام می دهند.

تب اول از سمت راست که شکل آیکون صفحه را دارد، مربوط به بازدید از یک صفحه وردپرس است. عملیاتی که انجام می دهد این است که وقتی یک کاربر به یک صفحه خاص در سایت وردپرسی شما دسترسی پیدا می کند، نرخ تبدیل را می شمارد.

بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که صفحه ای را که می خواهید نرخ تبدیل آن با دسترسی کاربران شمرده شود، انتخاب کنید.

انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing

 

تب دوم که شکل آیکون پین را دارد، مربوط به بازدید از یک پست وردپرسی است. عملیاتی که انجام می دهد این است که وقتی یک کاربر به یک پست خاص در سایت وردپرسی شما دسترسی پیدا می کند، نرخ تبدیل را می شمارد.

بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که پستی را که می خواهید نرخ تبدیل آن با دسترسی کاربران شمرده شود، انتخاب کنید.

انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing

تب سوم ، مربوط به بازدید از یک صفحه خارجی (براساس URL آن) است. صفحات خارجی با URL شان شناخته می شوند. عملیاتی که انجام می دهد این است که وقتی یک کاربر از صفحه شما خارج و به یک آدرس URL که در این عملیات مشخص شده می رود، نرخ تبدیل را می شمارد.

بنابراین این عملیات کلیک بر روی لینک هایی که مشخصه href آنها آن URL خاص است را شناسایی می کند.

انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing

این عملیات دو فیلد دارد. یک فیلد شامل نام صفحه هدف مورد نظر بوده و فیلد دیگر URL آن صفحه است.

تب چهارم مربوط به کلیک بر روی یک المان صفحه است. افزونه Nelio A/B Testing می تواند کلیک کردن المان ها را نیز ردگیری کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که المان (یا المان  هایی) را که انتظار دارید کاربرانتان بر روی آن کلیک کنند، تعریف کنید و پس از آن هر وقت کاربران چنین کاری را انجام دادند، نرخ تبدیل به صورت خودکار شمرده می شود.

انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing

این عملیات نیز شامل دو فیلد است:

فیلد اول Selection Mode است. این فیلد مشخص می کند المان ها چگونه باید ردگیری شوند. سه گزینه برای انتخاب نوع ردگیری دارد.

اولین گزینه استفاده از آی دی HTML آنها است که از مشخصه ID المان مربوطه برای ردگیری آن استفاده می کند. دومین گزینه با استفاده از مسیر CSS و منطبق بر نقش سلکتور CSS است. یک سلکتور مانند  body span .feat یا #introduction . سومین گزینه ردگیری با استفاده از دقیقاً همان متنی است که المان ردگیری شده باید حاوی آن باشد.

فیلد بعدی Selection Value است. وقتی یکی از مدهای گفته شده در بالا را انتخاب کردید، باید مقدار دقیق ID واقعی، مسیر CSS یا متن دقیقی که باید المان حاوی آن باشد را در این قسمت وارد کنید.

تب آخر مربوط به ارسال فرم است. یکی از مهمترین عملیات تبدیلی که ما از کاربرانمان می خواهیم انجام دهند، ارسال فرم است. از آنجا که ما علاقه مند به دریافت جزئیات اطلاعات تماس کاربران، برای عضویت در خبرنامه یا ارسال محتوا در سایت ما یا هر کار دیگر، هستیم، ردگیری اینکه آیا کاربران موفق شده اند فرم را ارسال کنند یا نه بسیار مهم است.

انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing

افزونه Nelio A/B Testing با دو افزونه معروف فرم تماس با ما شامل Contact Form 7 و Gravity Form سازگار است. اگر هر کدام از این افزونه ها را نصب کرده باشید با کلیک بر روی تب ارسال فرم یک عملیات جدید با نام Form Submit در صفحه Goal مشاهده می کنید.

هنگام استفاده از این عملیات تبدیل تنها نیاز به مشخص کردن فرم مورد علاقه خود است. بر روی فیلد کشویی کلیک کنید و از بین فرمهای خود فرم موردنظر را انتخاب کنید.

برای ادامه کار و آشنایی بیشتر با انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing می خواهیم دو صفحه را با هم مقایسه کنیم. بر روی گزینه Page دو بار کلیک می کنیم و در هر قسمت مشخصات مربوط به یکی از صفحات را وارد می کنیم. پیکربندی عملیات و اطلاعاتی که لازم است را به درستی انجام داده و وارد می کنیم.

انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing

بعد از اینکه آزمایش را به صورت کامل تعریف کردیم، آزمایش را شروع می کنیم. به این منظور روی زیرمنوی Experiments در صفحه پیشخوان کلیک کنید. آزمایشی که می خواهید شروع کنید را انتخاب کرده و روی دکمه Start کلیک کنید.

انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing

توجه داشته باشید که آزمایش ها را بعد از زدن دکمه Start دیگر نمی توانید ویرایش کنید. Alternative ها را می توان ویرایش کرد اما این کار توصیه نمی شود. زیرا تغییر تعریف یک آزمایش در حین ران کردن آن ممکن است روی عملکرد alternative های دیگر تاثیر گذاشته و نتایج آماری را بی ارزش کند.

با اتمام این قسمت شما موفق به انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing در سایت وردپرسی خود شده اید. کافی است بعد از انجام تست A-B با افزونه nelio A-B Testing نتایج آن را دریافت کرده و در سایت خود به کار گیرید تا سایتی به روز و کارآمد داشته باشید.

دریافت نتایج آزمایش بعد از انجام تست A-B با افزونه nelio A-B Testing

بعد از انجام تست A-B با افزونه nelio A-B Testing نتایج آزمایش های انجام شده در پیشخوان افزونه نشان داده می شود. برای دیدن نتایج در پیشخوان وردپرس منوی افزونه nelio A/B Testing روی زیرمنوی Dashboard کلیک کنید.

برای این آزمایش نتایج زیر به دست آمد:

انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing

Page Views : چند بار بازدیدکنندگان شما صفحه های مورد آزمایش را مشاهده کرده اند. (هر دوی صفحات)

Alternatives : تعداد Alternative های تعریف شده در آزمایش (شامل نسخه اصلی)

Original version’s conversion Rate : نرخ تبدیل نسخه اصلی

Best Alternative’s Conversion Rate : بهترین نرخ تبدیل در بین تمام موارد تعریف شده (شامل نسخه اصلی)

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد جریان پیشرفت آزمایش داشته باشید یا می توانید روی قسمت Experiments در پیشخوان افزونه کلیک کنید یا به صفحه Experiments بروید و روی View کلیک کنید.

روند پیشرفت آزمایش در سه تب مختلف نشان داده شده است. هر تب یک قسمت از آزمایش را پوشش داده و مرتبط ترین و با ارزش ترین اطلاعات مربوط به آن را فراهم کرده است که می توانید با مطالعه و بررسی این اطلاعات بهترین نتایج را از انجام تست A-B با افزونه nelio A-B Testing برای بهینه کردن وب سایت خود بدست آورید.

انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing

امیدواریم این آموزش به شما در انجام تست A-B با افزونه nelio A-B testing در سایت وردپرسی تان کمک کرده باشد. شما از چه روشهای دیگری برای افزایش نرخ تبدیل سایت خود استفاده می کنید. دیدگاههای خود را با ما در میان بگذارید.

دانلود افزونه

صفحه افزونهصفحه-افزونه

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

افزونه Duplicate Page

افزونه Duplicate Page و کپی کردن نوشته ها در وردپرس

یکی از راه هایی که می توانید روی یک نوشته یا برگه وردپرس بدون تأثیر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *