خطای نمایش سایدبار پایین محتوا در وردپرس و چگونگی رفع آن

خطای نمایش سایدبار پایین محتوا

در این مقاله به این پرسش که خطای نمایش سایدبار پایین محتوا در وردپرس چیست و چرا این خطا به وجود می آید و چگونه می توان آن را رفع کرد، پاسخ می دهیم.

گاهی اوقات هنگامی که در حال کار بر روی وب سایت وردپرسی خود هستید، سایدبار یا نوار کناری که در حالت عادی در سمت چپ یا راست صفحات وب سایت ظاهر می شود، در پایین محتوا نمایش داده می شود. در هنگام بروز چنین خطایی اصلاً نگران نشوید. این خطا کاملاً قابل رفع است.

ابتدا ببینیم چرا این خطا اتفاق می افتد و بعد چگونگی رفع خطای نمایش سایدبار پایین محتوا را بررسی می کنیم.

خطای نمایش سایدبار پایین محتوا در وردپرس چیست و چرا اتفاق می افتد؟

خطای نمایش سایدبار پایین محتوا وقتی است که سایدبار از سمت چپ یا راست ناحیه محتوای اصلی شما منتقل شده و در زیر محتوا نشان داده می شود.

خطای نمایش سایدبار پایین محتوا

در تصویر بالا مشاهده می کنید که سایدبار از سمت چپ یا راست صفحه به پایین محتوا شیفت داده شده است.

دلایل مختلفی برای بروز خطای نمایش سایدبار پایین محتوا وجود دارد که عبارتند از:

 1. کد CSS شما خطا دارد: در فایل style.css، عرض متوسط هر صفحه به صورت پیش فرض برابر 960 px تنظیم شده است. اگر به اشتباه مقداری بیش از این را برای عرض صفحه تعیین کنید، با خطای نمایش سایدبار پایین محتوا روبرو می شوید. به همین ترتیب وقتی از ویژگی Float در CSS به درستی استفاده نکنید این خطا رخ می دهد.
 2. کد HTML شما خطا دارد: وقتی یکی از تگ های div در فایل قالب شما باز باشد یا در کد HTML یک تگ <div> یا <div/> اضافی وجود داشته باشد، خطای نمایش سایدبار پایین صفحه اتفاق می افتد.
 3. قالب خود را عوض کرده اید و قالب جدید شما از محتوا یا شخصی سازی قالب قبلی شما پشتیبانی نمی کند.
 4. یک افزونه با طرح بندی صفحات شما تداخل دارد یا تغییراتی در سایت خود ایجاد کرده اید که روی طرح بندی صفحات شما اثر نامطلوبی داشته است.

احتمال اینکه یک افزونه باعث ایجاد خطای نمایش سایدبار پایین صفحه شود، بسیار کم است اما باید به خاطر داشته باشید که استفاده از افزونه های زیاد برای ساخت صفحات با طرح بندی سفارشی باعث می شود احتمال این خطا هنگام تغییر قالب افزایش یابد.

همچنین اگر قالب خود را تغییر داده اید و قالب قدیمی شما دارای محتوای سفارشی یا ویژگی هایی بوده که به صورت داده در دیتابیس شما ذخیره شده و با تغییر قالب پاک نشده اند، می تواند باعث بروز خطای نمایش سایدبار پایین محتوا شود.

روش های رفع خطای نمایش سایدبار پایین محتوا در وردپرس

برای رفع خطای نمایش سایدبار پایین محتوا به صورت زیر عمل کنید:

آخرین تغییراتی که در سایت خود ایجاد کرده اید را حذف کرده و سایت را به حالت قبل برگردانید.

اگر کمی قبل از بروز خطا افزونه ای را در سایت خود نصب کرده اید، بهترین کار این است که افزونه را غیرفعال کرده و سایت را رفرش کنید تا ببینید آیا خطا به خاطر تداخل افزونه بوده است یا خیر.

همچنین اگر اخیراً تغییراتی در فایل های قالب خود یا صفحاتی که این خطا در آنها مشاهده شده است، ایجاد کرده اید، تغییرات را به حالت قبل برگردانده و ببینید آیا خطا برطرف می شود یا خیر.

تگ های div باز یا بسته اضافی را پیدا کرده و آنها را تصحیح کنید.

متداول ترین علت ایجاد خطای نمایش سایدبار پایین محتوا ، تگ های باز و بسته نشده <div> یا تگ های بسته اضافی است. یک صفحه وردپرس در حالت عادی به شکل زیر است.

خطای نمایش سایدبار پایین محتوا

همانطور که مشاهده می کنید، تمام تگ های HTML باید جفت باشند. هر تگ باز باید دارای یک تگ بسته نیز باشد. به عنوان مثال

<div id=“content”> Some content</div>

اگر تگ بازی داشته باشیم که تگ بسته مربوطه اش وجود نداشته باشد مانند مورد زیر

<div id=“content”>Some content

یا مانند زیر تگ بسته اضافی وجود داشته باشد.

<div id=“content”>Some content</div></div>

در این صورت سایدبار شما ممکن است در پایین محتوا نشان داده شود.

برای رفع این خطا کافی است ابزاری مانند W3C Markup Validation Service را باز کرده و URL نوشته یا برگه ای که این خطا در آن بروز کرده است را در آن وارد کنید. سپس روی دکمه Check کلیک کنید.

خطای نمایش سایدبار پایین محتوا

پس از آن محل دقیق بروز خطا به شما نشان داده خواهد شد.

کافی است دستورالعمل نشان داده شده در صفحه را دنبال کرده و اصلاحات لازم را انجام دهید.

پس از آن نوشته با برگه را بروزرسانی کرده و وب سایت را رفرش کنید. مشاهده می کنید که خطای نمایش سایدبار پایین محتوا رفع شده است.

مشکلات CSS سایت را برطرف کنید

مشکل در کدهای CSS نیز می تواند باعث ایجاد خطای نمایش سایدبار پایین محتوا شود. یکی از دلایل متداول آن تنظیمات نسبت عرض صفحه است.

ناحیه محتوای وب سایت شما دارای 3 المان container یا ظرف است که عبارتند از:

 • content که تمام محتوای اصلی سایت در آن قرار می گیرد.
 • sidebar که تمام محتوای نوار کناری وب سایت شما در آن قرار می گیرد.
 • Wrap که شامل هر دو المان های محتوا و سایدبار است.
خطای نمایش سایدبار پایین محتوا

اگر به هر صورتی نسبت این سه ناحیه به هم بخورد و مجموع عرض های content و sidebar از wrap بیشتر باشد، سایدبار در پایین ناحیه محتوا قرار می گیرد.

خطای نمایش سایدبار پایین محتوا

اگر در سایت خود با چنین مشکلی مواجه شدید، فایل style.css سایت خود را باز کرده و مشکل عرض محتوا و/یا سایدبار را پیدا کرده و آن را رفع کنید.

مشکل دیگری که در کدهای CSS می تواند باعث بروز خطای نمایش سایدبار پایین محتوا شود، مربوط به ویژگی Float است. ویژگی Float به صورت معمول به دو فرمت زیر ظاهر می شود:

float: left;
float: right;

اگر این ویژگی مورد استفاده قرار نگیرد یا به درستی استفاده نشود  باعث می شود عناصر صفحه به جای اینکه در کنار یکدیگر قرار بگیرند، روی هم انباشته شوند.

ابزارهایی مانند W3C Markup Validation Service و Validator.nu (X)HTML5  Validator  برای کد HTML و  W3C  CSS Validation برای کد CSS، یافتن محل خطا را آسان تر می کنند.   

روش دیگر برای تصحیح کدهای HTML و CSS این است که با استفاده از FTP یا مستقیماً در File Manager کنترل پنل هاست مانند cPanel فایل خطا را پیدا کرده و با کلیک بر روی دکمه Edit آن را به حالت ویرایش باز کنید. پس از باز کردن فایل، تگ های div بسته، فراموش شده یا اضافی را پیدا کنید یا کدهای CSS خود را تصحیح نماید. فایل تصحیح شده را ذخیره کرده یا در صورتی که فایل را از طریق FTP دانلود کرده اید، فایل قدیمی را بازنویسی کنید.

حل مشکلات مربوط به سایدبار با تشخیص محل وقوع مشکل

اولین گام در رفع خطای نمایش سایدبار پایین صفحه، پیدا کردن محل بروز خطا است. تنها در این صورت است که می توانید اقدامات لازم را به درستی انجام دهید. بنابراین قبل از اقدام به رفع خطا موارد زیر را بررسی کنید:

 1. اگر تنها برگه های شما تحت تأثیر این خطا قرار گرفته اند: باید فایل page.php یا دیگر فایل های صفحاتی که ممکن است این خطا را داشته باشند را بررسی کنید.
 2. اگر خطای نمایش سایدبار پایین محتوا در تمام نوشته های وبلاگ شما ظاهر شده است: فایل single.php سایت خود را بررسی کنید.
 3. اگر خطا تنها در صفحاتی مشاهده می شود که یک افزونه به صورت خودکار تولید کرده است: مشکل در اثر آن افزونه به وجود آمده است و بهتر است افزونه را غیرفعال کرده و از جایگزین بهتری استفاده کنید.
 4. اگر تغییراتی در قالب خود ایجاد کرده اید و خطا پس از آن تغییرات ایجاد شده است: از کل سایت خود پشتیبان تهیه کنید. برای این کار می توانید از بهترین افزونه های پشتیبان گیر وردپرس استفاده کنید. تغییرات را پاک کنید، یک قالب فرزند ایجاد کرد و شخصی سازی های خود را در آن اعمال کنید.خوان

سایدبار و نحوه نمایش آن در وب سایت شما مربوط به فایل های قالب شما است. اگر تغییری در قالب خود به وجود نیاورده اید و نمی دانید چگونه خطای نمایش سایدبار پایین محتوا را حل کنید، بهترین کار این است که با توسعه دهنده قالب خود تماس گرفته و موضوع را با او مطرح کنید یا قالب خود را عوض نمایید.

به یاد داشته باشید که قالب سایت خود را تنها از منابع یا فروشندگان معتبر دانلود کرده یا خریداری کنید.

امیدواریم این آموزش مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

کپچا

کپچا چیست | ReCAPTCHA گوگل | معرفی افزونه های کپچا وردپرس

گسترش روزافزون وردپرس به عنوان محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا باعث شده است که وب …

۲ دیدگاه

 1. سلام من از افزونه فهرست مطالب استفاده میکنم . مشکلی که داره اینه که محتویات داخل سایدبار رو هم جزو موارد فهرست بندی شده نشون میده مثل دسته بندی، مطالب محبوب و … چطور پیشگیری کنم از این مشکل ؟
  Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *