رفع خطای 404 در وردپرس | خطای 404 در وردپرس چیست

رفع خطای 404

یکی از متداول ترین خطاهایی که کاربران با آن مواجه می شوند خطای 404 است. در این مقاله نحوه رفع خطای 404 در وردپرس را آموزش می دهیم.

خطای 404 وقتی ظاهر می شود که می خواهید به یک صفحه دسترسی پیدا کنید ولی مرورگر نمی تواند آن را پیدا کند. به عبارت دیگر مرورگر به هاست (سرور وب سایت) متصل می شود اما سرور شما قادر به یافتن نوشته ها و برگه ها در سایت نیست.

به عنوان مثال اگر شخصی بخواهد به صفحه yourwebsite.com/post-name در سایت شما دسترسی پیدا کند اما صفحه ای با نامک post-name در سایت شما وجود نداشته باشد، کاربر خطای 404 را مشاهده خواهد کرد زیرا اگر چه وب سرور شما عملکرد درستی داشته است اما چنین درخواستی وجود ندارد. اساساً خطای 404 در دسته خطاهای سمت کاربر (client-side) قرار می گیرد.

البته فقط نوشته ها یا برگه ها باعث ایجاد خطای 404 نمی شوند. هر چیزی که در سایت شما مفقود شده باشد از جمله فایل های تصویری، جاوااسکریپت و CSS مفقود شده، می تواند باعث ایجاد خطای 404 شود.

این خطا می تواند به صورت غیرمنتظره یا بعد از تغییرات در سایت وردپرسی شما ایجاد شود. بسته به نوع مرورگری که استفاده می کنید ظاهر خطای 404 متفاوت است. به عنوان مثال در مرورگر کروم به صورت زیر ظاهر می شود.

رفع خطای 404

دلایل زیادی باعث به وجود آمدن خطای 404 می شود که شامل موارد زیر هستند:

 • URL اشتباه: گاهی اوقات خطای 404 به علت یک اشتباه ساده در نوشتن صحیح آدرس URL صفحه به وجود می آید. بنابراین در هنگام مشاهده خطای 404 درستی آدرس URL صفحه را بررسی کنید.
 • ریدایرکت نشدن یا پاک شدن صفحه از وب سایت: ممکن است مدیر وب سایت آدرس URL صفحه ای را عوض کند ولی این کار را بدون ریدایرکت کردن یعنی آدرس‌دهی از نشانی اینترنتی قدیمی به نشانی جدید انجام داده باشد. در این صورت کاربر به جای این که به صفحه‌ی جدید هدایت شود با خطای 404 مواجه می‌شود.
 • مشکلات کش: گاهی اوقات مرورگر شما در حین اینکه صفحه از دسترس خارج شده است، عملیات کش را انجام می دهد. به این ترتیب در حالی که مشکل رفع شده و سایت به درستی کار می کند، باز هم خطای 404 برای شما نشان داده می شود. بنابراین در مواجهه با خطای 404 بهتر است یکبار صفحه را با استفاده از کلید F5 رفرش کنید.
 • ایجاد مشکل در تنظیمات DNS: ممکن است نام دامنه شما هنوز در DNS مورد استفاده شما منتشر نشده باشد. بنابراین هنگامی که می خواهید به یکی از صفحات وب سایت خود دسترسی پیدا کنید، این خطا نشان داده می شود.
 • مشکلات سازگاری با وردپرس: گاهی اوقات مشکل با یک افزونه یا قالب، روشی که وردپرس URL ها و پیوندهای یکتای سایت شما را تولید می کند، تحت تأثیر قرار می دهد. در چنین مواردی اگر کاربری سعی در دسترسی به URL ی کند که دیگر کار نمی کند، خطای 404 پیوندهای یکتای وردپرس به او نشان داده می شود.

توجه داشته باشید که خطای 404 مختص وردپرس نیست و در هر پلتفرمی ممکن است اتفاق بیفتد. با این حال اگر از وردپرس استفاده می کنید این مزیت را دارید که از روش های مختلفی که برای رفع خطای 404 در وردپرس وجود دارد، استفاده کنید.

در این مقاله روش های مختلف رفع خطای 404 در وردپرس را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.

آموزش رفع خطای 404 در وردپرس

در بعضی موارد خطای 404 به خودی خود برطرف می شود. این اتفاق وقتی رخ می دهد که خطایی در ارائه دهنده هاستینگ وب شما اتفاق بیفتد. قبل از شروع هرگونه اقدامات جدی توصیه می شود پنج تا ده دقیقه صبر کنید و چندین مرتبه وب سایت خود را رفرش کنید.

اگر با وجود رفرش کردن صفحه باز هم خطا وجود داشت باید اقدام به برطرف کردن خطای ایجاد شده کنید. در ادامه آموزش به بررسی روش های رفع خطای 404 می پردازیم.

تنظیم مجدد پیوندهای یکتای وردپرس برای رفع خطای 404

یکی از شایع ترین دلایل خطای 404 وردپرس، روشی است که وردپرس برای تولید پیوندهای یکتا استفاده می کند. همانطور که می دانید وردپرس گزینه های مختلفی برای فرمت بندی لینک های نوشته ها و برگه های سایت در اختیار کاربران قرار می دهد. به عنوان مثال شما می توانید وردپرس را طوری پیکربندی کنید که از لینک های عددی ساده استفاده کند یا نام هر نوشته یا برگه را برای URL آنها استفاده نماید.

اگر هنگام تلاش برای دسترسی به محتوای سایت خود با خطای 404 لینک های sitewide (لینک هایی که در تمام صفحات سایت تکرار می شوند) مواجه هستید، اولین کاری که برای رفع خطای 404 باید انجام دهید ریست کردن پیوندهای یکتا است. دو روش برای این کار وجود دارد: یکی از طریق پیشخوان وردپرس و دیگری از طریق FTP.

تنظیم مجدد پیوندهای یکتای وردپرس از طریق پیشخوان

اگر به پیشخوان وردپرس خود دسترسی دارید به مسیر تنظیمات » پیوندهای یکتا بروید. در این قسمت دقت کنید که سایت شما در حال حاضر از چه ساختاری استفاده می کند. برای ریست کردن تنظیمات پیوندهای یکتا باید ساختار فعلی سایت خود را به صورت موقت تغییر داده سپس مجدداً آن را به حالت قبل برگردانید.

رفع خطای 404

برای این کار در پیشخوان وردپرس به مسیر تنظیمات » عمومی بروید. از میان گزینه هایی که برای پیوندهای یکتا وجود دارد، گزینه ساده را انتخاب کرده و روی دکمه ذخیره تغییرات در پایین صفحه کلیک کنید.

صفحه مجدداً بارگذاری می شود. سپس نوع پیوندهای یکتا را به حالت قبل برگردانید و بار دیگر روی دکمه “ذخیره تغییرات” کلیک کنید. به این ترتیب ساختار پیوندهای یکتای سایت وردپرس شما ریست می شود.

اکنون سعی کنید صفحات وب سایت خود را طبق معمول جستجو کنید. صفحاتی که قبلاً خطای 404 وردپرس را نشان می دادند، بررسی کنید و ببینید که آیا همچنان این خطا را نشان می دهند یا خطا رفع شده است.

تنظیم مجدد پیوندهای یکتای وردپرس از طریق بازیابی فایل htaccess.

وقتی ساختار پیوندهای یکتای سایت خود را تغییر می دهید، در فایلی به نام فایل htaccess. ذخیره می شوند. این فایل چگونگی تعامل وردپرس با سرور خود و همچنین نحوه تولید URL برای صفحات شما را تعیین می کند.

اگر به دلیل خطای 404 به پیشخوان وردپرس خود دسترسی ندارید باید فایل htaccess. را به صورت دستی ویرایش کنید تا پیوندهای یکتای سایت شما ریست شده و خطای 404 رفع شود.

برای شروع از طریق FTP به وب سایت خود دسترسی پیدا کنید و وارد فولدر root سایت خود شوید. این فولدر، فولدری است که نصب وردپرس شما را شامل می شود و معمولاً در فولدری به نام public_html قرار دارد. آن فولدر را باز کرده و فایل htaccess. را پیدا کنید.

رفع خطای 404

اگر از FileZilla استفاده می کنید، روی فایل htaccess. کلیک راست کرده و گزینه View/Edit را انتخاب کنید. یک نسخه از فایل در کامپیوتر شما دانلود می شود. این فایل را در ویرایشگر متنی پیش فرض خود یا هر ویرایشگر متن دیگری باز کنید.

کد htaccess. پیش فرض وردپرس که به صورت زیر است را کپی کرده و جایگزین کد فعلی خود کنید. توجه داشته باشید که در ابتدا از فایل htaccess. فعلی خود یک پشتیبان تهیه کنید.

  # BEGIN WordPress
  <IfModule mod_rewrite.c>
  RewriteEngine On
  RewriteBase /
  RewriteRule ^index\.php$ - [L]
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
  RewriteRule . /index.php [L]
  </IfModule>
  # END WordPress

کد فوق کد خام فایل htaccess. است و هیچ اصلاحی روی آن انجام نگرفته بنابراین تمام تغییراتی که به ساختار پیوندهای یکتای سایت شما وارد شده است را پاک می کند.

تغییرات فایل htaccess. را ذخیره کرده و آن را ببندید. FileZilla از شما می پرسد که آیا می خواهید فایل htaccess. موجود را جایگزین قبلی کنید. موافقت خود را اعلام کنید و پس از آن پیوندهای یکتای وردپرس به صورت دستی ریست می شود.

مجدداً صفحات خود را در مرورگر جستجو کنید. اگر خطای 404 رفع شده بود باید ساختار پیوندهای یکتا را مجدداً به حالت قبل برگردانید مگر اینکه URL های عددی را برای پست های خود دوست داشته باشید.

برای برگرداندن ساختار پیوندهای یکتا به حالت قبل وارد پیشخوان وردپرس خود شوید. به مسیر تنظیمات » پیوندهای یکتا رفته و ساختاری که قبلاً استفاده می کردید را انتخاب کنید. سپس تغییرات را ذخیره کنید.

اگر خطای 404 برای یک صفحه خاص اتفاق افتاده است احتمالاً یا نامک URL را برای آن محتوا تغییر داده اید یا صفحه را به صورت دستی حرکت داده اید. به این معنی که نوشته موجود در سایت را پاک کرده و آن را در یک نوشته جدید پیست کرده اید. به این ترتیب کاربرانی که سعی می کنند به محتوای موجود در مکان قدیمی دسترسی پیدا کنند با خطای 404 مواجه می شوند.

بهترین روش برای رفع خطای 404 ایجاد شده به صورت های فوق این است که کاربرانی که سعی در دسترسی به مکان قدیمی دارند را به صورت خودکار به مکان جدید هدایت کنید. به این ترتیب آنها می توانند بدون مشاهده خطای 404 ، محتوای مورد نظر خود را در مکان جدیدش مشاهده کنند. اگر نوشته ای را بدون ریدایرکت جابجا کنید یا تغییر نام دهید، تمام اختیارات دامنه متصل به بک لینک های اشاره شده در آن پست را از دست می دهید.

وردپرس به طور پیش فرض تلاش خواهد کرد تا محتوای تغییر یافته / منتقل شده را ریدایرکت کند. اما هرگز به وردپرس اعتماد نکنید. چندین راه آسان برای تنظیم تغییر مسیرها یا ریدایرکت ها در وردپرس وجود دارد که بهترین آنها استفاده از افزونه Redirection یا افزونه Yoast SEO Premium است. اولین افزونه رایگان است اما دومین افزونه را باید خریداری کنید.

غیرفعال کردن قالب ها و افزونه های وردپرس

گاهی اوقات قالب ها و افزونه ها می توانند بسته به تنظیماتشان، ساختار URL وردپرس شما را تحت تأثیر قرار دهند. اگر یک یا هر دو روش قبل را امتحان کردید و خطای 404 رفع نشد، بهترین کار غیرفعال کردن قالب ها و افزونه های سایت است.

بسته به اینکه به پیشخوان خود دسترسی دارید یا خیر، دو روش برای رفع خطای 404 از طریق غیرفعال کردن قالب و افزونه ها وجود دارد.

غیرفعال کردن قالب ها و افزونه های وردپرس از طریق پیشخوان

اگر به پیشخوان خود دسترسی دارید به مسیر افزونه ها » تمام افزونه ها بروید و برای هریک از افزونه های موجود در سایت عملیات زیر را انجام دهید:

 • روی دکمه “غیرفعال کردن” زیر نام هر افزونه کلیک کنید.
 • سایت خود را بررسی کنید.
 • اگر خطا هنوز باقی بود، افزونه ای که غیرفعال کرده بودید را دوباره فعال کنید.
 • سراغ افزونه بعدی بروید و این فرآیند را تکرار کنید.

شما می توانید تمام افزونه ها را غیرفعال کنید اما معمولاً یکی از آنها است که ایجاد مشکل کرده است. اگر غیرفعال کردن یکی از افزونه ها مشکل را برطرف کرد، سه گزینه دارید. اگر بروزرسانی موجود بود افزونه را بروزرسانی کنید، اگر بروزرسانی موجود نبود افزونه را به طور موقت غیرفعال کنید تا بروزرسانی جدید ارائه شود یا آن را حذف کنید و به دنبال گزینه دیگری باشید.

اگر همه افزونه های خود را بررسی کردید و هیچکدام از آنها باعث ایجاد خطای 404 نشده بودند، باید قالب خود را بررسی کنید. این روند بسیار سریعتر از بررسی افزونه ها است زیرا فقط یک قالب را باید بررسی کنید.

برای بررسی قالب سایت خود، در پیشخوان وردپرس به مسیر نمایش » پوسته ها بروید و قالب فعال خود را به هر چیز دیگری تغییر دهید.

رفع خطای 404

حال بررسی کنید که آیا خطای 404 رفع شده است یا خیر. اگر از بین رفته باشد باید قالب را عوض کرده یا آن را بروزرسانی کنید. تغییر قالب وردپرس می تواند کمی دردسرساز باشد، اما اگر قالب فعلی شما منجر به بروز خطای 404 شده باشد، در طولانی مدت ارزش تغییر آن را دارد.

غیرفعال کردن قالب ها و افزونه های وردپرس از طریق FTP

اگر به داشبورد خود دسترسی ندارید ، هنوز می توانید قالب و افزونه های خود را به صورت دستی از طریق FTP غیرفعال کنید. برای انجام این کار با استفاده از FileZilla  به وب سایت خود دسترسی پیدا کرده و سپس به دایرکتوری public_html / wp-content  بروید. چندین فولدر در دایرکتوری wp-content وجود دارند که دو تا از آنها plugins و themes نام دارند.

رفع خطای 404

ابتدا وارد پوشه plugins شوید. متوجه خواهید شد که برای هر افزونه نصب شده در وب سایت شما فولدر جداگانه ای وجود دارد. یکی از فولدرها را انتخاب کرده و روی آن کلیک راست کنید. سپس گزینه Rename را انتخاب کنید.

رفع خطای 404

نام فولدر را به چیز دیگری مانند akismet.disabled تغییر دهید. به این ترتیب باز هم می توانید به راحتی آن را شناسایی کنید. تغییر نام فولدر افزونه برای غیرفعال کردن آن از نظر وردپرس کافی است.

حال بررسی کنید که آیا خطای 404 از بین رفته است یا خیر. اگر اینطور نیست، فولدر را به نام اصلی خود برگردانده و این پروسه را برای سایر افزونه های موجود در دایرکتوری Plugins تکرار کنید.

اگر همه افزونه های موجود در سایت شما سالم بودند، به مسیر wp-content › themes  بروید. فولدر مربوط به قالب فعال سایت خود را پیدا کرده و نام آن را دقیقاً مانند افزونه ها تغییر دهید.

از آنجا که وردپرس همیشه به یک قالب فعال نیاز دارد، غیرفعال کردن قالب باعث می شود که وردپرس یکی از قالب های پیش فرض خود را فعال کند. این عمل اگرچه باعث می شود ظاهر وب سایت شما تغییر کند اما نگران نباشید. این تغییرات موقتی است.

اگر خطای 404 از بین رفته باشد، لازم است به دنبال یک قالب جدید باشید. اما اگر اینطور نیست ، فولدر قالب خود را به نام اصلی آن برگردانید، وردپرس دوباره آن را تشخیص می دهد.

خطای 404 ممکن است ساده به نظر برسد اما می تواند برای سایت شما صدمات زیادی به همراه داشته باشد. اگر بازدید کنندگان شما نتوانند صفحات مورد نظر خود را پیدا کنند ، ممکن است در جای دیگری به دنبال آن بگردند که باعث از دست رفتن ترافیک و تبدیل کمتر می شود. بنابراین در کوتاه ترین زمان ممکن باید اقدام به رفع این خطا کرد.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

5/5 - (7 امتیاز)

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

بهترین ابزارهای سئو

بهترین ابزارهای سئو برای آنالیز سایت وردپرس در سال 2021

گوگل مدام در حال بروزرسانی و تجدید نظر در الگوریتم های جستجوی خود است و …

یک دیدگاه

 1. خیلی خوب و کامل بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *