مقایسه Yoast SEO و Rank Math و بررسی ویژگی های آنها

مقایسه Yoast SEO و Rank Math

افزونه Yoast SEO محبوب ترین افزونه سئوی وردپرس تاکنون است. اما برای دسترسی به ویژگی های عالی آن باید نسخه Pro افزونه را خریداری کنید. افزونه Rank Math افزونه ای است که می توانید بسیاری از ویژگی های پرمیوم افزونه Yoast را به رایگان در اختیار داشته باشید. در این مقاله به مقایسه Yoast SEO و Rank Math می پردازیم تا دید بهتری نسبت به این دو افزونه داشته باشید.

موتورهای جستجو مانند Google و Bing از الگوریتم های جستجو برای یافتن و رتبه بندی مرتبط ترین سایت ها با ترم جستجو استفاده می کنند و سایتی که در رتبه اول قرار می گیرد 70% کل ترافیک را جذب می کند.

بنابراین اگر می خواهید سایت شما در رأس SERP (Search Engines Result Page) یا صفحه نتایج موتورهای جستجو باشد باید محتوای خود را به درستی بهینه کنید. انجام این کار برای کاربران وردپرس به هیچ وجه سخت نیست و آنها می توانند با استفاده از افزونه هایی مانند افزونه Rank Math و Yoast SEO به راحتی محتوای خود را بهینه کنند.

شما با مراجعه به مقاله آموزشی افزونه Rank Math می توانید اطلاعات کاملی درباره نحوه نصب و راه اندازی این افزونه و نحوه کارکرد آن به دست آورید.

یواست سئو یکی از بهترین افزونه های سئو وردپرس است که بیش از 5 میلیون نصب فعال دارد. این آمار نشان دهنده این است که این افزونه مورد اعتماد بسیاری از مردم است.

از طرف دیگر افزونه Rank Math توسط تیم MyThemeShop توسعه یافته است و اگرچه محبوبیت Yoast را ندارد اما یک مجموعه عالی از ویژگی های قدرتمند و همچنین بازخوردهای بسیار خوب است.

به همین دلیل ممکن است این سوال پیش بیاید که کدامیک از این دو افزونه مناسب تر است و پاسخگوی نیازهای شما است. افزونه ای که پشتوانه مردمی محکمی دارد و امتحان خود را پس داده است یا افزونه ای که ویژگی های مفیدی دارد که چشم پوشی از آنها سخت است.

در این مقاله دو افزونه Yoast SEO و Rank Math را مورد بررسی و مقایسه قرار می دهیم. در انتهای مقاله می توانید راحت تر تصمیم بگیرید که از کدام افزونه در سایت وردپرسی خود استفاده کنید.

مقایسه افزونه های Yoast SEO و Rank Math

در ادامه مقاله افزونه های Yoast SEO و Rank Math را از جوانب مختلف بررسی کرده و نقاط قوت و ضعف آنها را بیان می کنیم.

ویزارد راه اندازی و رابط کاربری

نصب و فعال سازی هر دو افزونه Yoast SEO و Rank Math مانند دیگر افزونه های وردپرس ساده است. علاوه بر این پس از فعال سازی، هر دو افزونه منو جدیدی را در پیشخوان وردپرس اضافه می کنند. در این منو می توانید ویژگی های مختلف افزونه را تنظیم کرده و چگونگی بهینه سازی محتوا برای افزایش ترافیک ارگانیک را پیکربندی کنید.

مقایسه Yoast SEO و Rank Math

توجه داشته باشید که Rank Math پس از فعال سازی، شما را ملزم به ایجاد اکانت Rank Math و اختصاص دادن آن به وب سایت تان می کند. همچنین یک ویزارد راه اندازی را فعال کرده و به شما کمک می کند تا همه گزینه ها را برای تجربه کاربری بهتر به درستی تنظیم کنید. Yoast SEO  نیز یک “ویزارد پیکربندی” ارائه می دهد اما کاربر باید آن را به صورت دستی فعال کند.

مقایسه Yoast SEO و Rank Math

به طور کلی Rank Math در مقایسه با Yoast SEO کاربر پسندتر است و برای کاربرانی که تجربه ای در رابطه با سئو ندارند اهمیت زیادی دارد.

از لحاظ رابط کاربری، افزونه Yoast SEO تمرکز بیشتری بر روی کارایی در مقایسه با زیبایی دارد. شما همه بهینه سازی ها را می توانید با استفاده از گزینه هایی که به صورت مرتب در دسته های از پیش تعریف شده سازمان دهی شده اند، انجام دهید. اما UI افزونه Yoast SEO ظاهر چندان جذابی ندارد.

در عوض اولین چیزی که در افزونه Rank Math جلب توجه می کند، رابط کاربری جذاب آن است. ترکیب رنگی زیبا و UI روان و راحت این افزونه نه تنها ظاهر مدرن تری به آن داده است بلکه تجربه کاربری بهتری را نیز ایجاد می کند.

همچنین می توانید تنظیمات سئو را از افزونه Yoast به Rank Math ایمپورت کنید. به این معنی که اگر سال ها است که از افزونه Yoast استفاده می کنید و می خواهید افزونه سئو خود را تغییر داده و به Rank Math سوئیچ کنید، هیچ چیزی را از دست نخواهید داد.

مقایسه Rank Math و Yoast SEO از لحاظ عبارت کلیدی کانونی

بهترین قسمت افزونه Yoast SEO ویژگی “عبارت کلیدی کانونی” است. با استفاده از این ویژگی می توانید به راحتی مقالات خود را برای کلمه کلیدی مورد نظر خود بهینه سازی کنید. به این ترتیب وقتی کاربر برای آن کلمه کلیدی جستجوی خود را انجام می دهد، محتوای شما در SERP نشان داده شده و نتایج بهتری در جستجوی گوگل کسب می کنید.

مقایسه Yoast SEO و Rank Math

اما Rank Math یک گام از Yoast جلوتر گذاشته است. Rank Math به شما اجازه استفاده از حداکثر 5 کلمه کلیدی را می دهد و شما می توانید محتوای خود را براساس چند کلمه کلیدی مختلف بهینه سازی کنید.

مقایسه Yoast SEO و Rank Math

برای دسترسی به این ویژگی باید در وب سایت رسمی Rank Math ثبت نام کرده و افزونه را مجاز کنید. البته انجام این کار بسیار ساده است و نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نیست.

افزونه Yoast SEO این ویژگی را در نسخه پرمیوم خود عرضه کرده است اما Rank Math آن را به رایگان در اختیار شما قرار می دهد و بنابراین در مقایسه با یواست به صرفه تر است.

پیشنهاد خودکار کلمه کلیدی گوگل

یکی از ویژگی های بسیار جالب افزونه Rank Math پیشنهاد خودکار کلمه کلیدی گوگل است. حتی اگر قصد داشته باشید محتوای خود را برای تنها یک کلمه کلیدی بهینه سازی کنید، Rank Math به صورت خودکار کلمات کلیدی دیگر و همچنین کلمات کلیدی طولانی براساس پیشنهادات گوگل را نیز به شما پیشنهاد می دهد.

افزونه Yoast هیچ ویژگی درون ساخته که معادل ویژگی پیشنهاد کلمه کلیدی گوگل باشد را ندارد. بنابراین اگر ایده هایی برای کلمه کلیدی نیاز داشته باشید باید به ابزارهای شخص ثالث مانند Google Keyword Planner مراجعه کنید.

مقایسه Yoast SEO و Rank Math از نظر کنترل و مدیریت لینک های خارجی

بسیاری از وبلاگ نویسان و مالکان وب سایت ها در نوشته های خود به URL های خارجی یا افیلیت لینک می دهند. اگرچه می توانید لینک های افیلیت را با استفاده از افزونه هایی مانند افزونه ThirstyAffiliates مدیریت کنید اما برای یک لینک خارجی نمی توان در هر بار یک بک لینک dofollow فراهم کرد و گاهی اوقات لازم است یک لینک خارجی به صورت Nofollow تنظیم شود. به این ترتیب مطمئن می شوید ربات های خزنده موتورهای جستجو نمره سئو سایت شما را با آن لینک حساب نمی کنند.

در چنین مواردی یا باید به ویرایش HTML سوئیچ کرده و یک تگ Rel=nofollow ایجاد کنید یا از یک افزونه جداگانه برای مدیریت لینک های خارجی استفاده نمایید. اما افزونه Rank Math این ویژگی را به صورت دورن ساخته دارا می باشد.

اگر بخواهید لینک های خارجی شما به صورت پیش فرض Nofollow باشند، می توانید در ویزارد راه اندازی افزونه Rank Math تنظیمات آن را انجام دهید.

مقایسه Yoast SEO و Rank Math

اگر نخواهید همه لینک های خارجی به صورت پیش فرض Nofollow باشند می توانید از چک باکس rel-nofollow استفاده کرده و بدون سوئیچ کردن به ویرایش HTML به صورت دستی لینک های خارجی و افیلیت را به صورت Nofollow تنظیم کنید.

مقایسه Yoast SEO و Rank Math

افزونه Yoast SEO فاقد این ویژگی می باشد. بنابراین کار مدیریت لینک های خارجی در افزونه Rank Math در مقایسه با افزونه Yoast SEO بسیار راحت تر و آسان تر است.

مونیتورینگ خطای 404 و مدیریت ریدایرکت ها

همه صاحبان وب سایت ها از لینک های داخلی و خارجی برای بهبود تجربه کاربری استفاده می کنند. اما این لینک ها در صورتی که پیوند مورد نظر حذف شود می توانند باعث ایجاد خطای 404 شوند.

خطای 404 برای وب سایت شما اصلاً خوب نیست. این نوع خطا به راحتی از سرچ کنسول گوگل ردیابی می شود. هرچه تعداد خطاهای سایت شما بیشتر باشد، تجربه کاربری بدتری خواهید داشت و گوگل رتبه شما در نتایج جستجو را پایین تر می آورد.

به همین ترتیب سایت شما می تواند لینک های شکسته داشته باشد که تأثیر منفی روی کاربر داشته و باعث افزایش بونس ریت شوند.

برای رفع خطای 404 در وردپرس و همچنین لینک های شکسته باید URL های دارای خطا را به URL های معتبر ریدایرکت کرد. این کار از طریق یک مدیر ریدایرکت به راحتی انجام می شود. هر دو افزونه Yoast SEO و Rank Math سیستم مدیریت ریدایرکت قدرتمند و اختصاصی دارند و می توانید به جای استفاده از افزونه هایی مانند افزونه Redirection از این افزونه های سئو استفاده کنید.

تفاوت در اینجا است که Rank Math این سیستم را به رایگان در اختیار شما قرار می دهد اما برای دستیابی به این ویژگی افزونه Yoast SEO باید نسخه پرمیوم آن را خریداری کنید.

برای مشاهده لینک های دارای خطای 404 کافی است به صفحه مونیتورینگ 404 افزونه Rank Math مراجعه کرده تمام خطاهای 404 را ردیابی کنید. شما نه تنها می توانید خطاها را ردیابی نمایید بلکه می توانید آن URL را با استفاده از ماژول redirection افزونه Rank Math به یک URL معتبر ریدایرکت کنید.

مقایسه Yoast SEO و Rank Math

این ویژگی در نسخه پرمیوم افزونه Yoast SEO موجود است.

مقایسه Rank Math و Yoast SEO از لحاظ ادغام با سرچ کنسول گوگل

هنگامی که برای اولین بار افزونه Rank Math را پیکربندی می کنید، باید این افزونه را از طریق آدرس Gmail خود به سرچ کنسول گوگل متصل کنید. به این ترتیب سایت شما به سرچ کنسول گوگل متصل شده و تمام داده ها در پیشخوان وردپرس شما فچ خواهند شد.

مقایسه Yoast SEO و Rank Math

بنابراین نیازی نیست که به صورت جداگانه وارد سرچ کنسول گوگل شوید تا کلمات کلیدی، ترافیک، داده ها و موارد دیگر را مشاهده کنید. شما با استفاده از رابط کاربری افزونه Rank Math می توانید از طریق پیشخوان وردپرس خود همه اطلاعات مورد نیاز را مونیتور کنید.

در افزونه Yoast SEO می توانید ادغام با سرچ کنسول گوگل را انجام دهید اما هیچ راهی برای اینکه داده های سرچ کنسول گوگل را از پیشخوان وب سایت وردپرسی خود مونیتور کنید، وجود ندارد.

اسکیمای ادغام شده

Schema.org به شما امکان فعال سازی ریچ اسنیپت ها، رتبه بندی های ستاره دار و بسیاری موارد دیگر را در SERP می دهد و باعث افزایش CTR یا نرخ کلیک خوردن شما می شود.

یکی از ویژگی های بسیار جالب افزونه Rank Math این است که پشتیبانی کامل اسکیما را برای هر محتوایی که ممکن است در سایت خود داشته باشید، ارائه می دهد.

مقایسه Yoast SEO و Rank Math

افزونه Yoast به طور کامل فاقد این ویژگی است و برای ادغام سایت خود با Schema.org باید از افزونه های دیگری مانند افزونه WP Review استفاده کنید.

واضح است که استفاده از یک افزونه سئو که هم سئو سایت شما را مدیریت کند و هم نیازمندی های اسکیما را برطرف نماید بهتر از استفاده از دو افزونه جداگانه است.

این ویژگی باعث می شود Rank Math در مقایسه با Yoast SEO مزیت بهتری داشته و استفاده از آن بهتر باشد.

مقایسه Rank Math و Yoast SEO از نظر تنظیمات سئو تصویر و ویدئو

با اضافه کردن توضیحات متا و برچسب های alt مرتبط به تصاویر و ویدئوهای سایت خود می توانید این فایل های رسانه ای را به عنوان ابزاری برای جابجایی ترافیک ارگانیک به وب سایت خود استفاده کنید.

هر دو افزونه Yoast SEO و Rank Math قابلیت های سئو برای فایل های تصویر را با تنظیمات مختلف ارائه می دهند. با این حال با استفاده از افزونه Rank Math در مقایسه با Yoast SEO می توانید مطمئن باشید همه موارد مربوط به سئوی تصاویر شما از جنبه های گوناگون مورد توجه قرار گرفته است. برای بهینه سازی تصاویر می توانید تنظیمات مختلفی شامل موارد زیر را انجام دهید:

  • اضافه کردن ویژگی Nofollow به تصاویر
  • ریدایرکت تصاویر / پیوستها به صفحه اصلی
  • اضافه کردن ویژگی های alt فراموش شده
  • اضافه کردن ویژگی های TITLE فراموش شده

از نظر سئوی ویدئو، Rank Math به شما اجازه اضافه کردن ریچ اسنیپت های ویدئو را می دهد که باعث افزایش ورودی ترافیک کلی شما می شود. افزونه Yoast نیز قابلیت های پیشرفته زیادی برای سئوی ویدئو دارد اما همه آنها در نسخه پرمیوم این افزونه عرضه شده است.

آنالیز محتوا

مهمترین و پر استفاده ترین بخش هر افزونه سئو بخش آنالیز محتوای آن است.

هر دو افزونه Yoast SEO و Rank Math در مقایسه با یکدیگر محتوای شما را مستقیماً از ویرایشگر نوشته وردپرس آنالیز می کنند و تغییراتی که باعث بهبود سئوی سایت شما می شود را پیشنهاد می کنند.

مقایسه Yoast SEO و Rank Math

افزونه یواست پس از آنالیز محتوا به شما می گوید که کارتان خوب یا بد بوده است اما افزونه Rank Math به محتوای شما از 1 تا 100 نمره می دهد که برای تشخیص اینکه تا چه حد نوشته خود را به خوبی بهینه سازی کرده اید دید بهتر و شفاف تری می دهد. همچنین توصیه هایی که در Rank Math برای بهبود محتوا ارائه می شود، واضح تر و دقیق تر و در نتیجه کاربردی تر و عملی تر است.

نقشه سایت

نقشه های XML سایت توسط ربات های موتورهای جستجو و خزنده های وب استفاده می شود تا در تمام نوشته ها و برگه های سایت شما حرکت کرده و آنها را در دیتابیس موتور جستجو به درستی ایندکس کنند. بدون نقشه XML سایت، این ربات ها ممکن است برخی از پست های سایت شما را از دست بدهند. در نتیجه هرگز در SERP دیده نشوند.

هر دو افزونه Yoast SEO و Rank Math به شما اجازه تولید نقشه های XML سایت با فشردن یک دکمه را می دهند و از این لحاظ هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

مقایسه Rank Math و Yoast SEO از نظرSEO Audit Tool

بسیاری از وبمستران از ابزارهای رسیدگی سئو (SEO Audit Tools) برای بررسی سلامت وب سایت خود استفاده می کنند. افزونه Rank Math یک ابزار رسیدگی سئو اختصاصی دارد که می توانید از پیشخوان وردپرس مستقیماً از آن استفاده کنید.

برای دسترسی به این ابزار رسیدگی سئو می توانید به صورت جداگانه نیز وارد وب سایت Rank Math شوید و با استفاده از ابزار آنالیز سئو Rank Math هر وب سایتی را بررسی کنید.

افزونه Yoast چنین ویژگی رسیدگی سئویی را ندارد. اگر از افزونه Yoast SEO استفاده می کنید می توانید از ابزار SEMRush استفاده کنید. این ابزار از ابزار رسیدگی رایگان Rank Math بهتر است زیرا داده های مفصل و دقیقی از وب سایت شما در اختیارتان قرار می دهد.

مدیریت نقش برای وب سایت های چند نویسنده

مدیریت نقش همانطور که از نام آن پیدا است، اجازه کنترل نقش ها و سطح دسترسی های نویسندگان مختلف در وب سایت هایی که چندین نویسنده دارند را می دهد. این ویژگی برای وب سایت هایی که بیش از 100 نویسنده در آنها محتوا تولید می کنند، مناسب است.

برای اطمینان از اینکه تمام نویسندگان می توانند محتوای بهینه سازی شده برای سئو تولید کنند، Rank Math یک قابلیت برای کنترل آسان نقش های مختلف را در اختیار شما قرار می دهد که برای چنین سایت هایی ویژگی فوق العاده ای است.

افزونه Yoast SEO در مقایسه با Rank Math حتی در نسخه پرمیوم آن این ویژگی را ارئه نمی دهد و برای چنین وب سایت هایی مناسب نیست.

سئوی ووکامرس

افزونه WooCommerce یک افزونه تجارت الکترونیک برای وردپرس است. این افزونه کمک می کند تا قابلیت های تجارت الکترونیک شامل ایجاد لیست فروشگاه ها، اضافه کردن محصولات، فعال کردن دروازه پرداخت و موارد دیگر را در وب سایت وردپرسی خود وارد کنید.

هر دو افزونه Yoast و Rank Math عملکردهای سئوی  WooCommerceرا ارائه می دهند که به شما کمک می کند متاداده های مربوط به محصولات را طوری وارد کنید که وقتی یک مشتری بالقوه آن را جستجو می کند، مستقیماً در فید موتور جستجو ظاهر شود.

Rank Math عملکرد سئو  WooCommerce را به صورت رایگان ارائه می دهد، در حالی که در Yoast باید آن را خریداری کنید.

پشتیبانی

Yoast SEO پشتیبانی سطح پیشرفته را فقط با پلن پرمیوم خود ارائه می دهد.  کاربرانی که از نسخه رایگان استفاده می کنند برای حل مشکلات خود می توانند از پایگاه دانش این افزونه شامل همه سؤالات متداول استفاده کنند. اما Yoast SEO در طی سالهای متمادی نشان داده است که بسیار قابل اعتماد است و به ندرت مجبور خواهید شد با تیم پشتیبانی آنها در تماس باشید.

در Rank Math داستان کاملاً متفاوت است. این افزونه که بین افزونه های سئو تازه کار محسوب می شود ممکن است دارای اشکالات جزئی باشد و شما را مجبور به تماس با تیم پشتیبانی کند. اما تیم پشتیبانی MyThemeShop بسیار فعال هستند و هفت روز هفته و در طول شبانه روز در دسترس می باشند تا همه مشکلات شما را برطرف کنند.

جمع بندی

همانطور که به وضوح مشاهده می کنید، Rank Math  یک مجموعه فوق العاده از انواع ویژگی ها را ارائه می دهد که می تواند به شما کمک کند تا سئو سایت خود را به سطح بالاتری برسانید. این به این معنی نیست که این ویژگی ها در افزونه Yoast SEO در دسترس نیست، اما بسیاری از آنها در نسخه PRO افزونه عرضه شده است.

با توجه به این نکته ، اگر در حال حاضر از افزونه پرمیوم Yoast SEO استفاده می کنید، سوئیچ کردن به Rank Math منطقی نیست. اما  کاربرانی که از نسخه رایگان افزونهYoast SEO  استفاده می کنند می توانند افزونه سئوی خود را به راحتی به Rank Math تغییر داده و از این تغییر سود زیادی ببرند. بخصوص اینکه ویژگی ایمپورت کردن تنظیمات سئو از Yoast به Rank Math در این افزونه قرار داده شده است.

علاوه بر این، UI بصری و ویزارد راه اندازی جامع افزونه Rank Math باعث شده است که کار با آن برای افراد مبتدی در مقایسه با Yoast SEO بسیار راحت تر باشد.

امیدواریم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد. منتظر دریافت دیدگاه ها و نقطه نظرات شما عزیزان هستیم.

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

ویرایش CSS در وردپرس باSimple Custom CSS و Simple Custom CSS and JS

ویرایش CSS در وردپرس با افزونه و به صورت دستی

اگر می خواهید قسمت هایی از ظاهر وب سایت وردپرس خود را تغییر دهید اما …

۲ دیدگاه

  1. بدون تعارف تشکر از مقاله بسیار خوبتون
    روی سایت شما کدوم نصبه

    • روی سایت ما Yoast seo نصب شده ولی با شرایطی که Rank Math داره، احتمال اینکه به این افزونه فوق العاده مهاجرت کنیم بسیار زیاده…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *