نصب و آموزش پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus

  • پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlusپشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus اولین لایه امنیتی برای هر سایت وردپرسی است.

تمام وب سایت ها در بستر اینترنت در معرض تهدیدات امنیتی قرار دارند. ضمن اینکه ارائه دهنده هاستینگ شما ممکن است اطلاعات سایتتان را از دست بدهد و دلایل زیاد دیگری نیز وجود دارد که ممکن است تمام اطلاعات ارزشمند سایت شما که سالها روی آن زحمت کشیده اید، پاک شود.

بهترین راه برای محافظت از سایت خود در برابر این تهدیدها پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus است. این افزونه امکانات پشتیبان گیری خودکار را برای شما فراهم می کند و نیز به شما این امکان را می دهد که در صورت بروز مشکل به راحتی سایت خود را بازگردانی کنید.

از مزایای دیگر این افزونه این است که بارگذاری نسخه پشتیبان را از طریق پلتفرم های ابری مانند Dropbox، Google Drive، Rackspace Cloud و… انجام می دهد که از بهترین راهها برای بارگذاری است و البته از همان فضای ابری هم نسخه ی پشتیبانی شده را بازگردانی می‌کند. این افزونه نسخه پشتیبان را به ایمیل شما نیز ارسال خواهد کرد.

یکی از ضعف‌هایی که سایر افزونه‌های موجود دارند، عدم سازگاری آن‌ها با نسخه PHP هاست است اما این افزونه با تمامی نسخه‌های PHP وب سرور سازگاری کامل دارد.

این افزونه دارای دو نسخه رایگان و پریمیوم است. نسخه رایگان این افزونه دارای امکاناتی عالی برای پشتیبان گیری از وردپرس است. در واقع عموم کاربران میتوانند نیازهای خود را به خوبی با نسخه رایگان این افزونه براورده کنند و هرگز هم نیازی به نسخه پریمیوم آن نداشته باشند.

نحوه پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس از صفر تا صد برای مبتدی ها مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه، در منوی تنظیمات وردپرس زیرمنویی به نام پشتیبان های UpdraftPlus اضافه خواهد شد. این منو حاوی همه تنظیمات و امکاناتی است که این افزونه در اختیار شما قرار می دهد.پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus

با کلیک بر روی پشتیبان های افزونه وارد صفحه این افزونه می شوید. در این صفحه چندین تب وجود دارد:

 Backup/Restore :

این بخش اطلاعات کاملی از آخرین بکاپ های تهیه شده، تمام بکاپ های تهیه شده، زمان بندی بکاپ گیری و… را دراختیار شما قرار می دهد.

پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus

با کلیک بر روی دکمه “تهیه ی پشتیبان” می توانید به صورت دستی اقدام به تهیه پشتیبان کنید. اما اگر می خواهید پشتیبان گیری به صورت خودکار انجام شود به تب تنظیمات بروید.

با کلیک بر روی دکمه “تهیه پشتیبان” یک پنجره پاپ آپ به صورت زیر نشان داده می شود که می توانید تنظیمات را به صورت دستی در آن اعمال کنید.

پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus

 Include the database in the backup : با انتخاب این گزینه از تمامی جداول دیتابیس نیز بک آپ تهیه می‌شود.

Include any files in the backup  : با انتخاب این گزینه از تمامی فایل‌های موجود در محل نصب وردپرس نیز بک آپ تهیه می‌شود.

چک باکس بعدی مربوط به نسخه pro آن است.

Only allow this backup to be deleted manually : با انتخاب این گزینه تنها وقتی این نسخه پشتیبان پاک می شود که شخصاً آن را پاک کنید.

سپس روی “تهیه پشتیبان” کلیک کنید.

تا اینجا شما به صورت دستی موفق به پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus شده اید. پس از پشتیبان گیری در همین صفحه بخشی به نام “پشتیبان های موجود” اضافه خواهد شد.

پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus

هربار که یک نسخه پشتیبان از وب‌سایت خود تهیه می‌کنید، در پشتیبان‌های موجود یک نسخه به همراه تاریخ ایجاد آن نمایش داده می‌شود. برای بازگردانی و استفاده از آن تنها کافیست بر روی دکمه بازنشانی مقابل نسخه بکاپ مورد نظر خود کلیک کنید تا برای شما بازگردانی شود.

در مقابل نسخه بکاپ چندین دکمه وجود دارد. با کلیک بر روی هر دکمه ، قادر به مشاهده جزئیات مرتبط با آن خواهید بود. به‌عنوان مثال با کلیک بر روی دکمه افزونه‌ها قادر به مشاهده افزونه‌هایی که از آن ها پشتیبان تهیه شده خواهید بود.

اگر بکاپ دلخواه شما روی هاست موجود نیست و لازم است که آن را آپلود کنید میتوانید از گزینه ی “آپلود فایل های پشتیبان” استفاده کنید.

در غیر این صورت کافی است در جلوی بکاپ مورد نظرتان روی دکمه ی بازنشانی کلیک کنید. پس از کلیک روی دکمه بازنشانی، پنجره ای به صورت پاپ آپ باز می شود که به شما اجازه میدهد بخش های دلخواه بکاپ را جهت بازگردانی انتخاب کنید.

پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus

در اینجا پس از انتخاب بخش های مورد نظر، کافی است روی دکمه بازنشانی کلیک کنید تا عملیات بازنشانی آغاز شود.

به پیام های افزونه در این حالت توجه کنید، بازنشانی در دو مرحله انجام میشود، پس از پایان بخش اول از شما درخواست میشود که مجددا روی دکمه بازنشانی کلیک کنید تا ادامه ی مراحل بازنشانی آغاز شوند.

پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus

پس از بازگردانی موفقیت آمیز بکاپ با پیام “بازنشانی موفقیت آمیز!” روبرو خواهید شد. در اینجا میتوانید به تنظیمات افزونه بازگشته و عملیات دلخواه خود را ادامه دهید.

به این صورت به راحتی می توانید عملیات بازگردانی پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus را انجام دهید.

Migrate/Clone :

این تب مربوط به نسخه pro پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus است و با خرید اکانت آن می توانید یک کلون دائمی ایجاد کنید.

تنظیمات:

در این بخش می‌توانید تنظیمات افزونه را متناسب با نیاز خود اعمال کنید.

پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus

Files backup schedule  : در این بخش شما باید نوع بک آپ و بازگردانی فایل ها در وردپرس را انتخاب کنید. این تنظیمات می تواند یا به صورت دستی باشد یا باید بازه زمانی موردنیاز خود، جهت تهیه بک آپ را انتخاب کنید. با انتخاب بازه زمانی، افزونه در زمان تعیین شده نسخه پشتیبان جدیدی را تهیه می‌کند و می‌توانید از طریق همین بخش آن را مشاهده کنید.

Database backup schedule  : در این بخش شما باید تنظیمات مربوط به بک آپ‌گیری از بانک اطلاعاتی دیتابیس خود را اعمال کنید. این تنظیمات می تواند یا به صورت دستی باشد یا باید بازه زمانی موردنیاز خود جهت تهیه بک آپ از دیتابیس وردپرس را انتخاب کنید. با انتخاب بازه زمانی، افزونه در زمان تعیین شده نسخه پشتیبان جدیدی را از دیتابیس تهیه می‌کند که می‌توانید از طریق همین بخش آن را مشاهده کنید.

در کنار گزینه های بالا، گزینه ی and retain this many scheduled backups وجود دارد که در این بخش از شما تعداد نسخه های پشتیبان موجود را می‌خواهد. با انتخاب این گزینه می‌توانید مشخص کنید پس از چه تعداد نسخه پشتیبان، بک آپ های جدید جایگزین قبلی‌ها شود.

حافظه ریموت خود را انتخاب کنید: با استفاده از این بخش می‌توانید بجای انتقال نسخه پشتیبان به هاست اصلی سایت، آن را به هاست یا فضای آنلاین دیگری منتقل کنید.

در واقع UpdraftPlus این امکان را به شما می دهد تا از سرویس های رایگان مانند Dropbox، گوگل درایو، مایکروسافت واندرایو و بسیاری دیگر استفاده کنید .

 با کلیک بر روی هریک از آن‌ها می‌توانید اطلاعات مربوط به ورود به آن‌ها را وارد کنید و بک آپ ها را به آن منتقل کنید. با استفاده از این بخش می‌توانید فایل خود را به بیش از یک فضا منتقل کنید.

پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus

به طور مثال اگر بخواهید از طریق FTP اطلاعات نسخه پشتیبان به هاست دیگری منتقل شوند، باید روی FTP کلیک کنید.با کلیک بر روی گزینه FTP کادر جدیدی در بخش پایین صفحه مشاهده می‌کنید که باید اطلاعات مربوط به آن شامل به ترتیب آدرس سرور FTP، نام کاربری و رمز عبور FTP و آدرس مسیر قرار گرفتن بک آپ و بازگردانی در وردپرس را وارد کنید.

پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus

قرار گرفتن در فایل‌های پشتیبان: در این بخش می‌توانید فایل‌هایی را که نیاز دارید در نسخه پشتیبان شما قرار بگیرند را وارد کنید؛ افزونه‌ها، پوسته‌ها و آپلودها جزو اصلی‌ترین مواردی هستند که می‌توانید آن‌ها را در نسخه پشتیبان خود در نظر بگیرید.

ایمیل: با تیک زدن این بخش در صورت تهیه بک آپ و بازگردانی در وردپرس، اطلاعات کامل مربوط به آن به ایمیل شما ارسال می‌شوند که می‌توانید آن را فعال کنید و از بک آپ های آخر مطلع شوید.

تنظیمات حرفه ای: با کلیک بر روی این گزینه تنظیمات بیشتری نمایان می‌شود. با باز کردن این بخش گزینه های زیر نمایش داده می شود:پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus

حالت رفع عیب: در صورت بروز مشکل در فرآیند بک آپ و بازگردانی در وردپرس، افزونه اقدام به عیب‌یابی می‌کند تا آن را رفع نماید.

فایل‌ها را خردکن هر: با تنظیم این گزینه فایل‌ها به‌صورت حداکثر حجم تعیین‌شده ذخیره می‌شوند. به عنوان مثال اگر فایل شما یک گیگابایت و فایل تعیین‌شده ۵۰۰ مگابایت باشد، فایل بک آپ به‌صورت دو فایل ۵۰۰ مگابایتی ذخیره می‌شود.

فایل محلی را پاک‌کن: با استفاده از این گزینه فایل‌های زائد و اضافی که در پشتیبان موجود باشند به‌صورت خودکار از سرور حذف می‌شوند.

پوشه فایل‌های پشتیبان: در فرآیند بک آپ‌گیری، پوشه‌ای برای ذخیره فایل‌ها در هاست ایجاد می‌شود که می‌توانید از طریق این بخش نام پوشه و آدرس آن را شخصی‌سازی کنید.

از سروری با گواهینامه‌های SSL استفاده نمایید: در صورتی که هاست شما از SSL استفاده می‌کند این گزینه را تیک بزنید.

گواهینامه SSL را تائید ننمایید: اگر گزینه قبلی را فعال کرده‌ باشید باید این بخش را نیز تائید کنید.

SSL را در هر جای ممکن غیرفعال کن: با استفاده از این گزینه در صورت نیاز SSL هاست غیرفعال می‌شود و پس از فرآیند بک آپ‌گیری فعال خواهد شد.

با کلیک روی دکمه “ذخیره تغییرات” از این به بعد پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus به صورت خودکار برای شما، طبق زمان بندی که به آن داده اید، انجام خواهد شد.

امیدواریم این آموزش به شما کمک کرده باشد پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus را یاد گرفته و انجام داده باشید. اگر مایلید اطلاعات بیشتری در مورد پشتیبان گیری از وردپرس داشته باشید یا با افزونه های دیگر پشتیبان گیری آشنا شوید، راهنمای ما در مورد آموزش پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه و به صورت دستی+معرفی افزونه ها را مطالعه بفرمایید.

دانلود افزونه

دانلود فابل صفحه-افزونه

 

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

YITH WooCommerce Zoom Magnifier

YITH WooCommerce Zoom Magnifier زوم تصاویر محصول ووکامرس

افزونه YITH Woocommerce Zoom Magnifier افزونه ای است که با استفاده از آن می توانید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *