پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus

افزونه UpdraftPlus

پشتیبان گیری اولین لایه امنیتی برای هر سایت وردپرسی است و نقش اساسی در افزایش امنیت وردپرس دارد. افزونه UpdraftPlus یکی از بهترین افزونه ها برای تهیه نسخه پشتیبان از سایت وردپرس است که با استفاده از آن می توانید به صورت خودکار و دستی از سایت وردپرسی خود پشتیبان تهیه کنید و هر زمان که بخواهید پشتیبان ها را به راحتی بازیابی نمایید.

پشتیبان گیری از فایل ها و پایگاه داده وردپرس به طور مرتب و ذخیره آنها در یک مکان امن اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا در صورت از دست دادن داده ها به صورت تصادفی، حملات مخرب یا هر فاجعه دیگری، تهیه نسخه پشتیبان به صورت منظم می تواند سایت شما که سال ها برای آن زحمت کشیده اید را نجات دهد. به این ترتیب حتی اگر کل وب سایت شما هک شود، خراب شود یا پاک گردد، می توانید فایل ها و پایگاه داده خود را به راحتی بازیابی کنید.

افزونه UpdraftPlus یکی از بهترین افزونه های پشتیبان گیر وردپرس است که امکانات پشتیبان گیری خودکار را برای شما فراهم کرده و به شما این امکان را می دهد که در صورت بروز مشکل به راحتی سایت خود را بازیابی کنید.

از دیگر مزایای این افزونه این است که بارگذاری نسخه پشتیبان را از طریق پلتفرم های ابری مانند Dropbox، Google Drive، Rackspace Cloud و… انجام می دهد که از بهترین راهها برای بارگذاری است و البته از همان فضای ابری هم نسخه ی پشتیبانی شده را بازیابی می‌کند. این افزونه نسخه پشتیبان را به ایمیل شما نیز ارسال خواهد کرد.

یکی از ضعف‌هایی که سایر افزونه‌های موجود دارند، عدم سازگاری آن‌ها با نسخه PHP هاست است اما این افزونه با تمامی نسخه‌های PHP وب سرور سازگاری کامل دارد.

افزونه UpdraftPlus دارای دو نسخه رایگان و پرمیوم است. نسخه رایگان این افزونه دارای امکاناتی عالی برای پشتیبان گیری از وردپرس است. در واقع عموم کاربران میتوانند نیازهای خود را به خوبی با نسخه رایگان این افزونه براورده کنند و هرگز هم نیازی به نسخه پرمیوم آن نداشته باشند. در نسخه حرفه ای نیز می توانید به قابلیت ها و ویژگی های حرفه ای و پیشرفته دسترسی پیدا کنید.

در این مقاله افزونه UpdraftPlus را بررسی کرده و نحوه استفاده از آن را آموزش خواهیم داد.

آموزش پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه ها نصب کنید. اگر منو افزونه را ندیدید یا اطلاعات جزئی تری لازم دارید، به راهنمای گام به گام ما در مورد آموزش نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه، در منوی تنظیمات وردپرس زیرمنویی به نام “پشتیبان های UpdraftPlus” اضافه خواهد شد. این منو حاوی همه تنظیمات و امکاناتی است که این افزونه در اختیار شما قرار می دهد.

افزونه UpdraftPlus

با کلیک بر روی این زیرمنو وارد صفحه تنظیمات افزونه UpdraftPlus می شوید. در این صفحه چندین تب وجود دارد که در ادامه آموزش به بررسی آنها می پردازیم.

پشتیبان گیری و بازیابی نسخه پشتیبان در افزونه UpdraftPlus

در تب Backup / Restore می توانید اطلاعات کاملی درباره آخرین بکاپ های تهیه شده، تمام بکاپ های تهیه شده، زمان بندی بکاپ گیری و… را دریافت کنید.

افزونه UpdraftPlus

با کلیک بر روی دکمه “تهیه ی پشتیبان” می توانید به صورت دستی اقدام به پشتیبان گیری از سایت وردپرس خود کنید. اما اگر می خواهید پشتیبان گیری به صورت خودکار انجام شود به تب تنظیمات بروید.

با کلیک بر روی دکمه “تهیه پشتیبان” یک پنجره پاپ آپ به صورت زیر نشان داده می شود که می توانید تنظیمات را به صورت دستی در آن اعمال کنید.

افزونه UpdraftPlus
 •  Include the database in the backup : با انتخاب این گزینه از تمامی جداول دیتابیس بک آپ تهیه می‌شود.
 • Include any files in the backup  : با انتخاب این گزینه از تمام فایل‌های موجود در محل نصب وردپرس بک آپ تهیه می‌شود.
 • چک باکس بعدی مربوط به نسخه pro آن است.
 • Only allow this backup to be deleted manually : با انتخاب این گزینه تنها وقتی این نسخه پشتیبان پاک می شود که شخصاً آن را پاک کنید.

سپس روی دکمه “تهیه پشتیبان” کلیک کنید.

تا اینجا شما به صورت دستی موفق به پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus شده اید. پس از پشتیبان گیری در همین صفحه بخشی به نام “پشتیبان های موجود” اضافه خواهد شد.

افزونه UpdraftPlus

هربار که یک نسخه پشتیبان از وب‌سایت خود تهیه می‌کنید، در پشتیبان‌های موجود یک نسخه به همراه تاریخ ایجاد آن نمایش داده می‌شود. برای بازگردانی و استفاده از آن تنها کافیست بر روی دکمه بازنشانی مقابل نسخه بکاپ مورد نظر خود کلیک کنید تا نسخه پشتیبان برای شما بازیابی شود.

در مقابل نسخه بکاپ چندین دکمه وجود دارد. با کلیک بر روی هر دکمه قادر به مشاهده جزئیات مرتبط با آن خواهید بود. به‌عنوان مثال با کلیک بر روی دکمه افزونه‌ها قادر به مشاهده افزونه‌هایی که از آن ها پشتیبان تهیه شده خواهید بود.

اگر بکاپ دلخواه شما روی هاست موجود نیست و لازم است که آن را آپلود کنید می توانید از گزینه ی “آپلود فایل های پشتیبان” استفاده کنید.

در غیر این صورت کافی است در جلوی بکاپ مورد نظرتان روی دکمه ی بازنشانی کلیک کنید. پس از کلیک روی دکمه بازنشانی، پنجره ای به صورت پاپ آپ باز می شود که به شما اجازه میدهد بخش های دلخواه بکاپ را جهت بازیابی انتخاب کنید.

افزونه UpdraftPlus

در اینجا پس از انتخاب بخش های مورد نظر، کافی است روی دکمه بازنشانی کلیک کنید تا عملیات بازنشانی آغاز شود.

به پیام های افزونه در این حالت توجه کنید، بازنشانی در دو مرحله انجام میشود، پس از پایان بخش اول از شما درخواست می شود که مجدداً روی دکمه بازنشانی کلیک کنید تا ادامه ی مراحل بازنشانی آغاز شوند.

افزونه UpdraftPlus

پس از بازیابی موفقیت آمیز بکاپ با پیام “بازنشانی موفقیت آمیز!” روبرو خواهید شد. حال می توانید به تنظیمات افزونه بازگشته و عملیات دلخواه خود را ادامه دهید.

به این صورت به راحتی می توانید عملیات بازیابی پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus را انجام دهید.

Migrate/Clone

این تب مربوط به نسخه pro پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus است و با خرید اکانت آن می توانید یک کلون دائمی ایجاد کنید.

تنظیمات افزونه UpdraftPlus

در تب تنظیمات می‌توانید تنظیمات افزونه را متناسب با نیاز خود اعمال کنید.

افزونه UpdraftPlus

Files backup schedule  : در این بخش باید نوع پشتیبان گیری و بازیابی فایل های پشتیبان در وردپرس را انتخاب کنید. این تنظیمات می تواند یا به صورت دستی باشد یا باید بازه زمانی موردنیاز خود، جهت تهیه بک آپ را انتخاب کنید. با انتخاب بازه زمانی، افزونه در زمان تعیین شده نسخه پشتیبان جدیدی را تهیه می‌کند و می‌توانید از طریق همین بخش آن را مشاهده کنید.

Database backup schedule  : در این بخش باید تنظیمات مربوط به پشتیبان گیری از بانک اطلاعاتی دیتابیس خود را اعمال کنید. این تنظیمات می تواند یا به صورت دستی باشد یا باید بازه زمانی موردنیاز خود جهت تهیه بک آپ از دیتابیس وردپرس را انتخاب کنید. با انتخاب بازه زمانی، افزونه UpdraftPlus در زمان تعیین شده نسخه پشتیبان جدیدی را از دیتابیس تهیه می‌کند که می‌توانید از طریق همین بخش آن را مشاهده کنید.

در کنار گزینه های بالا، گزینه ی and retain this many scheduled backups وجود دارد که در این بخش از شما تعداد نسخه های پشتیبان موجود را می‌خواهد. با انتخاب این گزینه می‌توانید مشخص کنید پس از چه تعداد نسخه پشتیبان،پشتیبان های جدید جایگزین قبلی‌ها شود.

حافظه ریموت خود را انتخاب کنید: با استفاده از این بخش می‌توانید بجای انتقال نسخه پشتیبان به هاست اصلی سایت، آن را به هاست یا فضای آنلاین دیگری منتقل کنید.

در واقع افزونه UpdraftPlus این امکان را به شما می دهد تا از سرویس های رایگان مانند Dropbox، گوگل درایو، مایکروسافت واندرایو و بسیاری دیگر استفاده کنید .

 با کلیک بر روی هریک از آن‌ها می‌توانید اطلاعات مربوط به ورود به آن‌ها را وارد کنید و بک آپ ها را به آن منتقل کنید. با استفاده از این بخش می‌توانید فایل خود را به بیش از یک فضا منتقل کنید.

افزونه UpdraftPlus

به طور مثال اگر بخواهید از طریق FTP اطلاعات نسخه پشتیبان به هاست دیگری منتقل شوند، باید روی FTP کلیک کنید.با کلیک بر روی گزینه FTP کادر جدیدی در بخش پایین صفحه مشاهده می‌کنید که باید اطلاعات مربوط به آن شامل به ترتیب آدرس سرور FTP، نام کاربری و رمز عبور FTP و آدرس مسیر قرار گرفتن بک آپ و بازیابی را وارد کنید.

افزونه UpdraftPlus

قرار گرفتن در فایل‌های پشتیبان: در این بخش می‌توانید فایل‌هایی را که نیاز دارید در نسخه پشتیبان شما قرار بگیرند را وارد کنید؛ افزونه‌ها، پوسته‌ها و آپلودها جزو اصلی‌ترین مواردی هستند که می‌توانید آن‌ها را در نسخه پشتیبان خود در نظر بگیرید.

ایمیل: با تیک زدن این بخش در صورت تهیه بک آپ و بازیابی در وردپرس، اطلاعات کامل مربوط به آن به ایمیل شما ارسال می‌شوند که می‌توانید آن را فعال کنید و از بک آپ های آخر مطلع شوید.

افزونه UpdraftPlus

تنظیمات حرفه ای: با کلیک بر روی این گزینه تنظیمات بیشتری نمایان می‌شود. با باز کردن این بخش گزینه های زیر نمایش داده می شود:

 • حالت رفع عیب: در صورت بروز مشکل در فرآیند بک آپ و بازگردانی در وردپرس، افزونه اقدام به عیب‌یابی می‌کند تا آن را رفع نماید.
 • فایل‌ها را خردکن هر: با تنظیم این گزینه فایل‌ها به‌صورت حداکثر حجم تعیین‌شده ذخیره می‌شوند. به عنوان مثال اگر فایل شما یک گیگابایت و فایل تعیین‌شده ۵۰۰ مگابایت باشد، فایل بک آپ به‌صورت دو فایل ۵۰۰ مگابایتی ذخیره می‌شود.
 • فایل محلی را پاک‌کن: با استفاده از این گزینه فایل‌های زائد و اضافی که در پشتیبان موجود باشند به‌صورت خودکار از سرور حذف می‌شوند.
 • پوشه فایل‌های پشتیبان: در فرآیند بک آپ‌گیری، پوشه‌ای برای ذخیره فایل‌ها در هاست ایجاد می‌شود که می‌توانید از طریق این بخش نام پوشه و آدرس آن را شخصی‌سازی کنید.
 • از سروری با گواهینامه‌های SSL استفاده نمایید: در صورتی که هاست شما از SSL استفاده می‌کند این گزینه را تیک بزنید.
 • گواهینامه SSL را تائید ننمایید: اگر گزینه قبلی را فعال کرده‌ باشید باید این بخش را نیز تائید کنید.
 • SSL را در هر جای ممکن غیرفعال کن: با استفاده از این گزینه در صورت نیاز SSL هاست غیرفعال می‌شود و پس از فرآیند بک آپ‌گیری فعال خواهد شد.

با کلیک روی دکمه “ذخیره تغییرات” از این به بعد پشتیبان گیری از وردپرس با افزونه UpdraftPlus به صورت خودکار برای شما، طبق زمان بندی که به آن داده اید، انجام خواهد شد.

امیدواریم این آموزش مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

دانلود افزونه

دانلود افزونه UpdraftPlus
صفحه افزونه UpdraftPlus
5/5 - (6 امتیاز)

درباره ی مینا قدسی

مطلب پیشنهادی

آموزش افزونه Feed Them Social

Feed Them Social افزونه فید اینستاگرام فیسبوک توییتر و یوتیوب در وردپرس

اگر یک وبلاگ نویس هستید و به دنبال راهی برای اضافه کردن فید آخرین پست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *